Nagła zmiana zachowania u osoby chorej na depresję

witam,czy człowiek z dnia na dzień chory na depresję ( ew. depresje maniakalną- dwubiegunową)( lecz nieaktywną dotychczas) może z dnia na dzień zmienić swój tok myslenia, stosunek do innych ludzi o prawie 180C ?? czy może dla dobra waznej mu osoby zerwać z nia kontakt ?? ( świadomie lub pod wpływem epizodu ...? )

U osoby cierpiącej na zaburzenia maniakalno - depresyjne może dojść do zmiany stosunku do życia, stosunku do innych ludzi, wyznawanych wartości. Przyczyną jest chorobowa, nienaturalna dla danej osoby zmiana nastroju i myślenia.
Taka osoba wymaga pomocy lekarza psychiatry.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

Owszem, człowiek, który znajduje się w trakcie epizodu czy to maniakalnego, czy depresyjnego, może znacząco zmienić swoje zachowanie oraz tok myślenia. Wynika to ze specyfiki choroby.
W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej (tzw. choroby maniakalno- depresyjnej) konieczna jest ciągła opieka psychiatryczna. Zaleca się także włączenie psychoterapii.

Pozdrawiam!