Nagłe chudnięcie, jedna ręka szczuplejsza

Witam, błagam o pomoc.  Bardzo młody członek naszej rodziny chudnie w oczach w przeciągu tyg. chudnięcie bodaj 5 kg i do tego lewa ręka zrobiła się chudsza od prawej. Nie widziałam wyników krwi (część jakichś specjalistycznych wysłano do innego miasta i kazano czekać aż dwa yg, a my wariujemy ), mocz ok. dostał jeszcze badania na nadczynność tarczycy, czekamy na wynik. Wiem, że nagły spadek masy ciała-przy trzustce, tarczycy i również cukrzycy-aha cukier a propos ma podwyższony. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy nagłej, gwałtownej utracie masy ciała zawsze należy wdrożyć pilnie diagnostykę.

W pierwszej kolejności potrzebne jest dokładne zebranie wywiadu oraz przeprowadzenie badania przedmiotowego. Następnie zleca się podstawowe badania, takie jak: morfologia krwi z rozmazem ręcznym, parametry nerkowe i wątrobowe, elektrolity, cukier, CRP i OB, TSH. W dalszej kolejności RTG klp i usg jamy brzusznej. Dopiero na podstawie powyższych elementów - albo można postawić już rozpoznanie, albo są przesłanki, w jaki sposób ukierunkować dalsze postępowanie diagnostyczne.

Utrata masy ciała może być spowodowana bardzo różnymi przyczynami, dlatego na podstawie szczątkowych informacji nie jest się w stanie postawić rozpoznania. Najważniejsze, że diagnostyka jest wdrożona.

Jeżeli cukier jest podwyższony, to w zależności od jego wartości albo będzie można rozpoznać cukrzycę, albo przeprowadzić test obciążenia glukozą, który wykaże, czy jest cukrzyca, czy nietolerancja glukozy, czy też jednak jest prawidłowa gospodarka węglowodanowa.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!