Nagłe jąkanie u 3-latka

moj 3 letni syn z dnia na dzien zaczál sié jákac ,jak mu pomoc i czy wyrosnie z tego

Witam. Zdarza się, iż dzieci mówią niepłynnie w okresie kształtowania się mowy. Zacinanie się w wieku dziecięcym jest najczęściej stanem przejściowym. Jest to tak zwane jąkanie rozwojowe, które pojawia się w okresie opanowywania przez dziecko systemu językowego, to znaczy pomiędzy drugim a szósty rokiem życia z tym, że częściej dotyczy ono dzieci 2, 3-letnich, rzadziej starszych. W tym wieku powstają dysproporcje pomiędzy tym, co dziecko chciałoby, a co jest w stanie powiedzieć, ponieważ następuje gwałtowny wzrost słownictwa i rozwój struktur gramatycznych, natomiast aparat mowy często jest jeszcze zbyt mało sprawny. Aby stwierdzić, czy jest to sytuacja chwilowa, związania z rozwojem mowy, czy też jednak patologiczne jąkanie - proszę przez kilka tygodni (4-6) poobserwować dziecko (zapisując wyniki obserwacji) pod kątem tego: jak często występuje zacinanie, w jakich okolicznościach (czy jest to np. związane ze stresem, zmęczeniem, chorobą), czy towarzyszą temu jakieś tiki, współruchy (np. napinanie mięśni, mrużenie oczu, marszczenie czoła, drgania nozdrzy, tupanie itp.). Jeśli zauważy Pani, iż u syna jąkanie z czasem nie mija, bądź nasila się, należy zgłosić się do logopedy z zapisanymi obserwacjami.
Z wyrazami szacunku, Anna Tońska-Szyfelbein