Nagłe problemy z pamięcią i koncentracją

Witam! Nazywam sie Łukasz i mam 28 lat. Moje życie jest bardzo aktywne. W związku z pracą, ciągle podróżuję. Jakieś trzy lata temu, bardzo nagle, coś się we mnie złamało. To dziwne, bo cały czas mam dobre samopoczucie. (Zawsze bardzo pozytywnie patrzyłem na świat). Ale nagle zacząłem mieć straszne problemy z pamięcią i koncentracją. Tak jak kiedyś lubiłem się głęboko zastanawiać nad tematyką, np. buddyzmu, i dyskutować o tym godzinami, starałem się być dobry itd., i dużo od siebie wymagałem, tak teraz nie potrafię zebrać głębokich myśli. Czuję się tak, jakbym był ciągle zdekoncentrowany. Tak jakby otępiony. Moje życie bardzo się nie zmieniło, ale tak jak kiedyś miałem bardzo ambitne plany, tak teraz mam wrażenie, że z tą kondycją umysłu chyba już im nie podołam. Nawet powoli te plany zanikają. W mojej rodzinie mama i tata chorowali na depresję, a tata nigdy chyba z niej nie wyszedł. Z mamą doszliśmy do wniosku, że to depresja, i leczę się na nią, ale przyznam, że z małym skutkiem. Brakuje mi tej bystrości umysłu. Bo przecież kiedyś byłem jednym z bardziej aktywnych osób w towarzystwie. Pozdrawiam gorąco, Łukasz

Panie Łukaszu!

Trudno mi jednoznacznie określić, czy cierpi Pan na zaburzenia depresyjne. Pisze Pan, że u obojga rodziców podejrzewano depresję, w związku z tym może Pan być w grupie osób o zwiększonym ryzyku wystąpienia zaburzeń nastroju.

W opisie problemu można zauważyć co najmniej dwa objawy, które mogą wskazywać na zespół depresyjny: jest nim spadek koncentracji i poczucie mniejszej sprawności intelektualnej oraz spadek aktywności.

Nie wiem, na czym polega Pana terapia, jak długo trwa, więc trudno mi się odnieść do tego, jakie są przyczyny braku jej skuteczności. Wspomina Pan o okresach większej aktywności, pozytywnego odbioru rzeczywistości, co może np. sugerować występowanie zaburzeń dwubiegunowych (np. hypomanii lub manii). Wówczas podstawowym sposobem leczenia jest przyjmowanie leków stabilizujących nastrój. Nagła zmiana sampoczucia i pogorszenie funkcji poznawczych powinno również zostać zróżnicowane ze zmianami organicznymi ośrodkowego układu nerwowego: stąd wskazana jest tomografia mózgu oraz EEG.

Polecam Panu informacje dostępne w naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/test-na-depresje,

http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresja,

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiej poprawy samopoczucia.