Nagłe przybranie na wadze po rzuceniu palenia

Zawsze byłem chudy, paliłem papierosy i nagla natchnelo mnie zeby rzucic, i juz nie pale i nagle zrobiłem się grubszy i mam 177 cm wzrostu czy dam rade jeszcze urosnac?. I jak najszybciej zminimalizowac tluszcz z ciala? Nie czuje sie jakos tak komfortowo z tym -.-

Witam serdecznie,

Na wstępnie gratuluje rzucenia palenia! Co do Pani pierwszego pytania odnośnie wzrostu to w wielu 18 lat mężczyźni jeszcze nieco rosną, ale wątpię że to będzie duża zmiana. Co do zmniejszenia tkanki tłuszczowej powinien Pan zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe i nie zamieniać papierosów na jedzenie. Często po rzuceniu palenia jemy o wiele więcej i mamy większy apetyt oraz ,,czegoś nam brakuje'' bo nie palimy wiec sięgamy po niezdrowe przekąski. Mogłabym zaproponować Panu ułożenie indywidualnej i odpowiednio zbilansowanej diety ale w tym momencie mam zbyt mało informacji na Pana temat więc prześlę ogólne zalecenia żywieniowe. Musi Pan pamiętać o regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pana potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego

Zalecam także aktywność fizyczną.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Witam, pytanie o wzrost raczej do jasnowidza niż do dietetyka, być może przybędzie Panu jeszcze nieco wzrostu, o ile Pana rodzice są osobami wysokimi. Ważniejsza kwestia to wzrost masy ciała. Nagle nikt nie tyje, to jest zawsze proces, należy zmienić sposób żywienia, który spowodował wzrost masy ciała.Rzucenie palenia (brawo!) pośrednio się do tego mogło przyczynić, ale nie jest głównym winowajcą. Wymaga Pan konsultacji dietetycznej i sprawdzenia sposobu żywienia.

W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl
Pozdrawiam