Nagłe skoki ciśnienia, zawroty głowy i mdłości a możliwość choroby nerek

Witam. Od miesiąca mam nagłe skoki ciśnienia do 200/120. Przy pierwszym incydencie został mi podany doraźnie lek na nadciśnienie i udałam się do swojego lekarza rodzinnego. Po wykonaniu badań labolatoryjnych, w których oprócz podwyższonego OB i za niskiej przejrzystości moczu nic nie było dostałam pramolan i doraźnie capropril. Niestety jeszcze 3 razy powtórzyły się takie zaburzenia. Mam przy tym ataku zawroty głowy i mdłości. Neurolog, sugerowała choroby nerek. Jak zdiagnozować ? Dziekuję.

Magdalena Mroczek

Witam, Po wykonaniu wstępnych badań u lekarza rodzinnego w celu wykluczenia chorób tj. cukrzyca, wykonaniu badań krwi i EKG, dalszą diagnostyką nadciśnienia powinien zając się kardiolog. Byc może należy wykonac dobową zbiórkę moczu w celu oznaczenia poziomu katecholamin i ich metabolitów (choroba nadnerczy). Na pewno nie wolno lekceważyc skoków ciśnienia i należy wyjaśnic ich przyczynę.

Witam,
powinna Pani wykonać USG jamy brzusznej z dokładną oceną okolicy nerek oraz angio-TK tętnic nerkowych, jak również podstawową ocenę parametrów laboratoryjnych nerek.

Pozdrawiam!

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, problem nagłych skoków ciśnienia może wynikać z choroby nerek i w tym celu należy wykonać szereg żeby pokazać na jakim poziomie występuje problem (miąższu nerek, naczyń, miażdżycy). Sugerowałbym także wykonać diagnostykę nadnerczy, bo i w tym narządzie może być źródło Pani problemów. Pozdrawiam.