Nagły atak gorąca u 35-latki chorującej na zaburzenia nerwicowo-lękowe

Witam chciałabym spytać o to iż choruję na zaburzenia nerwicowo lękowe i poczułam nagły atak gorąca jak by ktoś mnie lał wodą od środka żar taki od brzucha do głowy , poczułam po tym zrobiło mi się słabo czułam jakbym miała upaść i zemdleć po wyjśćiu czekałam na przyjazd karetki wtedy zabrali mnie do szpitala porobili mi badania i nic nie wykazało nie wiem czym to jest spowodowane moja siostra twierdzi że to mogą być początki menopałzy zaznaczę, że mam skończone 35 lat .Proszę o odpowiedż
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Skoro cierpi Pani na zaburzenia lękowe (nerwicę), najprawdopodobniej to, czego Pani doświadczyła, to atak lęku. Atak paniki (lęk paniczny) pojawia się zwykle niepostrzeżenie, bez żadnej konkretnej przyczyny. Ma się wtedy poczucie bardzo ciężkiej choroby, odczuwa się strach przed śmiercią. Charakterystyczny jest lęk przed kolejnymi napadami, czyli tzw. lęk antycypacyjny. Napadowi lęku panicznego towarzyszą liczne objawy somatyczne (cielesne), np. takie, jakie Pani odczuwała – uderzenie gorąca, poczucie ciepła rozchodzącego się od środka organizmu, uczucie słabnięcia, omdlewanie. Na atak paniki wskazuje również fakt, że fizycznie nic Pani nie dolega, bo badania wykonane w szpitalu niczego niepokojącego nie wykazały. Uważam, że powinna się Pani skonsultować z dobrym psychoterapeutą i pomyśleć nad podjęciem leczenia psychoterapeutycznego. Odsyłam do artykułów: Atak paniki, Napad lęku.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Jeżeli takie ataki gorąca będą się powtarzać, można wybrać się do ginekologa, jednak 35 lat to dość wcześnie na objawy menopauzy.
Najprawdopodobniej to gorąco wyniknęło z emocji, jakie wcześniej Pani przeżywała. Proszę sobie prześledzić, co wydarzyło się w ostatnim czasie, co mogło Panią zdenerwować, przestraszyć itd.

Witam Panią,
Jeśli dobrze zrozumiałam, to ma Pani zdiagnozowane zaburzenia nerwicowo-lekowe?
Objawy, które Pani opisała, nie są nietypowe i mogą pojawiać się w przebiegu tego zaburzenia. Wydaje się, iż jest bardzo prawdopodobne, że Pani przeżycia są powiązane z nim, zwłaszcza że badania lekarskie nie wykazały innych przyczyn. Jeśli czuje się Pani niepewnie, proponuję udać się do lekarza pierwszego kontaktu i omówić z nim swoje wątpliwości oraz ewentualną możliwość przeprowadzenia innych badań diagnostycznych.

Witam. Skoro przeszła Pani badania i wykazały, że ze zdrowiem fizycznym jest wszystko w porządku, a przy tym choruje Pani na zaburzenia nerwicowo-lękowe, to najprawdopodobniej takie odczucia mają podłoże psychologiczne wynikające z zaburzeń nerwicowych.
Brabec Magdalena