Najlepsza metoda antykoncepcji dla osoby z wirusem WZW typu B

Witam! Moje zapytanie wiąże się z zastosowaniem plastrów bądź też zastrzyków antykoncepcyjnych. Byłam dziś na konsultacji u ginekologa, ale zostałam potraktowana przedmiotowo i nigdy tam nie wrócę. Naprawdę nie wiem do kogo teraz mogę się zwrócić. Chodzi o to, że mój okres jest bardzo nieregularny. Ostatni raz miałam 4 maja 2012, wcześniejszy był 4 stycznia 2012, jeszcze wcześniejszego nie było przez około rok. Wyjeżdżam na wakacje już za tydzień z moim chłopakiem, chcielibyśmy współżyć nie zabezpieczając się prezerwatywą. Z uwagi na to, że jest to już za tydzień próbuję znaleźć metodę, która pozwoliłaby nam na szybkie zabezpieczenie się przed ciążą. Z tego co wyczytałam na Waszej stronie zarówno plastry, jak i zastrzyki (zdecydowałam się na te metody, ze względu na to, iż jestem nosicielem wirusa, mam WZW typu B) najlepiej brać w pierwszy dzień miesiączki, jeśli spełni się ten warunek, efekt jest prawie że natychmiastowy. Dowiedziałam się także, iż jeśli zacznie się je używać, po 2. dniu okresu trzeba jednocześnie stosować niehormonalne środki antykoncepcyjne przez 8 dni (co to znaczy?). Czy można wziąć jednocześnie tabletki antykoncepcyjne i będzie się pewnym, że jest się chronionym przed zajściem w ciążę? Dodam, iż nigdy nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej. Co jeśli mój okres się nie pojawia? Czy jest jakaś skuteczna i szybka metoda, która pozwoliłaby mi na zabezpieczenie i współżycie już za tydzień?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Z Pani pytania wieje duży chaos. Przede wszystkim, proszę nie stosować żadnych środków antykoncepcyjnych, które wymagają recepty, na własną rękę. Pomysł z jednoczesnym stosowaniem plastrów antykoncepcyjnych i tabletek hormonalnych jest wręcz szalony. Obydwie te metody opierają się na tej samej zasadzie działania i ich równoczesne użycie doprowadzi do zbyt wysokiego poziomu hormonów we krwi, co się może skończyć groźnym powikłaniem - np. zatorowością płucną, prowadzącą nieraz śmierci. Jeśli jest Pani nosicielką wirusa WZW typu B, to nie powinna Pani uprawiać seksu bez prezerwatywy. Istnieje bardzo duża szansa, że zarazi Pani w ten sposób partnera. Proszę go poinformować o takim ryzyku, jeśli jeszcze o tym nie wie. Przy rozpoczęciu dowolnej formy antykoncepcji hormonalnej (plastry, zastrzyki, tabletki) poza pierwszym dniem miesiączki, należy przez pierwsze siedem dni wstrzymać się od współżycia lub dodatkowo zabezpieczać się prezerwatywą. Chroni to przed zapłodnieniem przez te siedem dni, kiedy to teoretycznie może dojść jeszcze do owulacji i zapłodnienia. Jeśli więc zacznie Pani stosować JEDNĄ z tych metod obecnie, to za siedem dni będzie mogła współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia. Proszę jednak sobie wziąć do serca możliwość zakażenia partnera wirusem HBV i pozostać przy prezerwatywach. Można dodatkowo stosować lubrykant, który redukuje nieprzyjemne odczucia związane z prezerwatywą. Moim zdaniem, powinna Pani się udać do dobrego lekarza ginekologa-endokrynologa, który zdiagnozuje przyczynę Pani nieregularnych miesiączek. Mamy tu do czynienia z poważnym zaburzeniem cyklu płciowego o nieznanej przyczynie. Może być to oznaka poważnej choroby, która utrudni lub uniemożliwi w przyszłości zajście w ciążę. Pozdrawiam serdecznie!