Naka może być przyczyna takiego przybrania na wadze?

Witam, dwa lata temu miała wypadek samochodowy, ucierpiały płaty mózgowe (małe problemy z pamięcią początkowo, teraz już wszystko ok, dodatkowo wykryto torbiel szyszynki),bolus zlamanie w kciuku prawej ręki. Po wypadku zaczęłam brać leki: atarax, escitalopram actavis (po jednej tabletce rano i wieczorem) oraz valodxan (dwie tabletki na noc). Od czterech lat biorę też tabletki antykoncepcyjne vixpo. Po wypadku zaczęłam tych od dwóch lat przytyłam 15kg, sądzę że mój tryb życia się nie zmienił. Trzeba podkrelsic, że zwykle miałam wagę 55-58kg. Nigdy nie uprawiałam sportu, ewentualnie spacer lub raz na jakiś czas rower/basen/silownia oraz nie ograniczałam się do diet. Jadłam normalnie, a jak miałam ochotę to jadłam fast foody itp. Mam problem z niedoczynnością tarczycy biorę Euthyrox 25, ale wskaźnik tsh jest idealny. Jaka może być wina takiego przytycia w dwa lata, szczególnie że mój tryb życia nie zmienił się. Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,
przyczyn przebrania na wadze może być wiele, ale po opisie wnioskuje iż dużą rolę odegrały leki. Poza tym fakt iż nie tyła Pani kiedyś przy danej diecie i braku aktywności to nie znaczy że nie zacznie Pani tyć teraz. Człowiek zmienia się z czasem, zmianie ulega metabolizm i hormony. Niestety to jaki tryb życia prowadzimy w wieku 20 lat ma swoje skutki później. Pamięta Pani, że "jesteśmy tym co jemy".
Jeżeli chodzi o dietę przy niedoczynności tarczycy wymagany jest indywidualny jadłospis. Zachęcam do lektury moich artykułów w tym temacie:
http://joanna-wasiluk.jejswiat.pl/16326,jak-schudnac-przy-niedoczynnosci-tarczycy
http://joanna-wasiluk.jejswiat.pl/16571,co-jesc-przy-niedoczynnosci-tarczycy-i-hashimoto

Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pani możliwości dojazdu to układam też indywidualne diety przez Internet.

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Joanna Wasiluk
Dietetyk