Nakłucie lędźwiowe i upust płynu mózgowo-rdzeniowego

Ale przecież Naklucie lędźwiowe i upust płynu mózgowo - rdzeniowego obniżają cisnienie srodczaszkowe, dlaczego więc Naklucie lędźwiowe jest niewskazane? Z góry dziękuję za odpowiedź

Małgorzata Panek

W przypadku nakłucia lędźwiowego przy obniżeniu ciśnienia śródczaszkowego struktury czaszki (a głównie móżdzek) zostają poddane podciśnieniu i mogą ulec wklinowaniu w otwór wielki - miejsce gdzie czaszka łączy się z kręgosłupem. Wklinowany móżdzek uciska na pień mózgu co może doprowadzić do zatrzymania krążenia i oddychania, a w konsekwencji do śmierci.
Pozdrawiam

Milena Lubowicz

Grozi to wklinowaniem migdałków móżdżku do otworu potylicznego wielkiego, w wyniku czego dochodzi do uciśnięcia pnia mózgu i wystąpienia zaburzeń oddychania i krążenia. Jest to stan zagrożenia życia. Przeciwwskazaniem jest wzmożone ciśnienie śródczaszkowe z tarczą zastoinową na dnie oka.
Pozdrawiam