Zapytaj lekarza

1 , 0 1 2 , 2 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nałogowe usuwanie krostek z twarzy

Mam dużą skłonność do samodzielnego,nałogowego usuwania z twarzy krostek, zaskórników,itp. Czy zwykłe leki uspokajające pomogą czy na tym etapie (trwa kilka lat) konieczne jest leczenie u specjalisty?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Zaburzenia lękowe

Witam,
Najlepiej będzie jak pójdzie Pani do dermatologa a później do kosmetyczki (można odwrotnie). Proponuję też picie ziółek przeczyszczających i na uspokojenie, można je kupić w sklepie zielarskim (tam podpowiedzą jakie). Trzeba też zmienić mydła i inne kosmetyki, być może zmniejszyć ilość. Ale na pewno nie można tego robić samej, grozi to poważnymi infekcjami.
Pozdrawiam, Alicja Maria Jankowska
www. psychoterapie-szczecin.pl

umów wizytę 0

Witam,
u źródła nawykowych, powtarzalnych czynności z reguły tkwi duże napięcie. Na początek proponowałabym wizytę u dermatologa/kosmetyczki, aby specjalista ocenił stan Pani skóry i zalecił odpowiednie kosmetyki i sposoby pielęgnacji, a następnie rozmowę z psychologiem, by wspólnie przyjrzeć się tych zachowaniom i ocenić czy potrzebna jest pomoc psychologiczna.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus

umów wizytę 0

Jeżeli jest to zachowanie kompulsywne (powtarzane dla uspokojenia się, zmniejszenia wewnętrznego napięcia) - wtedy polecam udać się na konsultację psychologiczną, bo mogłoby to oznaczać rozwijanie się zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (zaburzenia ze spektrum zaburzeń lękowych).
Jeżeli jest to zachowanie, którego motywem jest po prostu utrzymanie dobrego wyglądu - wtedy konsultacja z kosmetyczką lub dermatologiem będzie pomocna w ustaleniu w jaki sposób dbać o siebie. Pozdrawiam.

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety