Napadowe bóle w klatce piersiowej

Do mego wczorajszego postu dodam, że czuję też jakby niestrawność. Właśnie miałam kolejny atak, bolało całą noc od wczoraj wieczorem. Było mi niedobrze, odczuwałam silny niepokój o swoje zdrowie, na kolację wypiłam lampkę wina, więc nie chciałam nic zażyć, dopiero nad ranem wzięłam kilka kropel roztworu zawierającego preparat benzodiazepiny i usnęłam. Ból lekki w klatce czuję nadal... I tak jest za każdym razem, potem dochodzę kilka dni po takim ataku i aż do następnego razu... Biorę preparat innej benzodiazepiny w tabletkach, będąc w Polsce byłam u psychiatry, myślałam, że te ataki miną, a jest jak dawniej... to po prostu okropne. Mam 40 lat... fakt, że miałam troche przejść, ale już jestem na prostej. Tylko te ataki nie dają za wygraną....
40 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

W Pani profilu użytkownika nie ma innych postów, w serwisie abcNerwica nie ma również Pani postu z dnia poprzedniego.

Mogę więc jedynie odnieść się do aktualnie zgłaszanych dolegliwości. Bóle zamostkowe i towarzyszące im uczucie niestrawności mogą być objawem choroby refluksowej przełyku. Refluks żołądkowo-przełykowy jest spowodowany zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co często ma związek ze stanami nadmiernego napięcia nerwowego. Diagnostyka powinna również obejmować chorobę wieńcową.

Aby wykluczyć przyczynę somatyczną Pani dolegliwości, niezbędne jest badanie przez lekarza rodzinnego i ewentualne badania dodatkowe.

Z Pani opisu wynika, że stosuje Pani co najmniej dwa preparaty leków uspokajających. Jeśli zażywa Pani tego typu leki od dłuższego czasu, to mogło dojść do uzależnienia, a powtarzające się ataki lęku i złego samopoczucia są objawem wzrostu tolerancji (wówczas aby usunąć przykre objawy, należałoby przyjmować coraz większe dawki). Benzodiazepiny i alkohol oddziałują na te same receptory, dlatego łatwo jest zamienić jedno uzależnienie na drugie.

Polecam Pani informacje na ten temat w podobnych wątkach, gdzie piszę na ten temat obszerniej:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/leki-uspokajajace-i-uzaleznienie-od-nich,

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/leki-uspokajajace-a-depresja.

Nawroty zaburzeń lękowych zdarzają się dość często, jeśli jedyną metodą leczenia jest farmakoterapia. Prawidłowa farmakoterapia zaburzeń lękowych polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI, a nie długotrwałym leczeniu lekami uspokajającymi, które działają wyłącznie objawowo.

Polecam Pani konsultację u psychiatry oraz rozpoczęcie psychoterapii, jako podstawowej metody leczenia zaburzeń lękowych.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT: cognitive- behavioural  therapy) jest popularna m. in. w krajach anglosaskich i ma dobrze udokumentowaną skuteczność.

Serdecznie pozdrawiam