Napady agresji i płaczliwość u 3-latka

Witam, mam problem z 3-letnim synkiem, ma napady agresji w podczas tego zazwyczaj mói że mama go nie kocha i on mamy nie kocha i zaczyna płakać. Jesteśmy się kochającym małżenstwem i raczej staramy się nie kłócić gdy w pobliżu jest syn. Nie wiem skąd u niego takie zachowanie i nie wiem już co mam robić aby temu zapobiec.

Witam, dzieci do 3,5-4 r.życia mają czasami napady agresji, złości które dotyczą istotnych osób, w tym rodzica. Warto jednak skontaktować się z psychologiem dziecięcym i nieco lepiej opowiedzieć o zachowaniach dziecka. Pozdrawiam.

W tym wieku maluszki przeżywają emocje całym sobą, nie potrafią ich jeszcze kontrolować, nie zawsze także dokładnie rozumieją co przeżywają. Wyrażane wtedy słowa czy emocje są wyrazem chwili, złości czy frustracji, a nie realnych uczuć (choć bywają raniące, warto pamiętać, że dziecko naprawdę tak nie myśli i nie czuje). Inaczej mówiąc malec nie potrafi rozgraniczyć tego, ze w danym momencie jest na kogoś zły, bo mu czegoś nie pozwolił, ale tak naprawdę i głęboko bardzo go kocha. Jego zdanie "nie kocham mamusi" oznacza bardziej "jestem zły na mamusię". Często pomocne jest interpretowanie dziecku jego uczuć, akceptowanie ich (ale nie agresywnych zachowań) i pokazywanie, co w tej sytuacji mogłoby zrobić, jak może sobie poradzić z trudnymi emocjami.