Napady agresji i złości u 22-latki

Od dłuższego czasu miewam napady agresji, złości. Wtedy rzucam wszystkim, krzyczę, a nawet samej sobie zadaje ból, biję się sama, a także rzucam się na osoby będące obok. Na przemian z poczuciem bezsilności i płaczem. Nie umiem sobie z tym radzić nie wiem czemu tak się dzieje ale te napady są coraz silniejsze i boję się o siebie.

Dzień dobry,
Doradzałabym konsultację z psychiatrą oraz z psychologiem psychoterapeutą, gdyż pomocna mogłaby się okazać psychoterapia w połączeniu być może z farmakoterapią. Na podstawie tak krótkiego opisu nie jestem wstanie postawić konkretnych hipotez odnośnie problemu, ale podejrzewam że psychiatra i terapeuta takowe postawią. Wybuchy złości często są przejawem nie radzenia sobie z własnymi emocjami i wtedy stanowią one jedyne dla nich ujście. Napady agresji o demonstracyjnym charakterze mogą stanowić także próbę proszenia otoczenia o pomoc w poradzeniu sobie z negatywnymi przeżyciami i stresem. Nastrój dysforyczny (gniewny) towarzyszy również nierzadko depresji, gdzie smutek i bezsilność zamieniane są na złość. Podejrzewam, że psychoterapia mogłaby stać się dla Pani przestrzenią do poszukiwania źródeł własnej agresji i nauki radzenia sobie z nią. Psychiatra dodatkowo sprawdzi, czy agresji u Pani nie towarzyszą inne objawy oraz być może przepisze leki do stosowania doraźnie w razie napadu lub regularnie. Ciekawi mnie to, co aktualnie dzieje się w Pani życiu i sądzę, że na ten moment potrzebuje Pani pomocy. Mam nadzieję, że jeszcze wszystko będzie dobrze i tego też Pani życzę.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/

Witam Panią,
Nie wspomina Pani nic o tym, jaki tryb życia Pani prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywała Pani jakieś stresujące sytuacje?
Czy w Pani życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Problemy z kontrolowaniem emocji, agresja i nadmierna nerwowość
są najczęściej reakcją obronną ludzkiej psychiki na stres,
lęk czy traumatyczne przeżycie z przeszłości.
Autoagresja, samookaleczanie to najczęściej problem
natury psychicznej, sposób na wyładowanie
agresji, stresu lub ukojenia lęku.
Zachowania autoagresywne są skutkiem poważnego
napięcia psychicznego.
Występują w takich sytuacjach, gdy ból fizyczny
okazuje się być łatwiejszy do zniesienia niż ten psychiczny.
Jest to zjawisko o złożonym charakterze,
które może prowadzić do poważnych zaburzeń.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Jeżeli zauważa Pani coś niepokojącego w swoim
zachowaniu i występują trudności z efektywnym
radzeniem sobie z emocjami i ze stresem, należy
jak najprędzej skonsultować problem z psychologiem.
Zachęcam Panią do spotkań terapeutycznych,
podczas których odzyska Pani spokój, równowagę
wewnętrzną oraz zdobędzie Pani umiejętność radzenia
sobie z emocjami i ze stresem.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl