Napady agresji w nocy u trzylatki

Witam!

U mojej niespełna 3-letniej córeczki zauważyliśmy niepokojące zachowania. Od około miesiąca prawie codziennie budzi się w nocy z krzykiem, dostaje ataku histerii i agresji. Nie można jej w żaden sposób uspokoić, wówczas bije, kopie, rzuca się na łóżku. Nie można jej dobudzić. Ma problemy z zaśnięciem, jest bardzo rozkojarzona przed snem. Od kilku dni zdarza jej się nawet 3 razy dziennie zsiusiać. W ciągu dnia jest b. marudna, próbuje wymuszać płaczem i krzykiem różne rzeczy. Dodam jeszcze, że jest dzieckiem nadpobudliwym, i jest wielkim niejadkiem. Na pewno jest dzieckiem kontaktowym, rozwija się psychomotorycznie prawidłowo. Jaka może być przyczyna takiego zachowania?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam

Od razu nasuwa mi się pytanie, czy w życiu Państwa rodziny zaszły ostatnio jakieś zmiany, czy miały miejsce wydarzenia, którym towarzyszyły silne emocje, czy pojawiły się nowe osoby w otoczeniu córki?

Być może one są powodem takich zachowań w nocy? Może w rozmowie z córką uda się Państwu doszukać jakichś sytuacji, którym towarzyszył lęk, były dla niej trudne, może są powtarzalne. Mogą to ułatwić jej ulubione zabawki, które będą rozmawiały z córeczką Państwa głosem. Trzeba pamiętać, że dla nas dana sytuacja może być całkiem „zwyczajna”, natomiast dla dziecka może być źródłem lęku.

Aby ułatwić zasypianie warto trzymać się wieczornych rutyn, po południu nie dostarczajcie córeczce zbyt silnych wrażeń, może warto skrócić drzemkę, w łóżeczku zostawić maskotkę albo latarkę, którą będzie mogła sobie zapalić.  Czy próbowali Państwo być przy niej, ale bez wybudzania jej z tego stanu, czy potrafiła się sama wyciszyć i zasnąć? W wybudzaniu może pomóc zapalenie lekkiego światło, mówienie do niej spokojnym głosem, głaskanie, dźwięk ulubionej zabawki.

Warto pójść też do pediatry, może zaleci jakieś badanie, np. na obecność pasożytów w kale. Jeśli takie zachowania będą się utrzymywały, to proszę skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

Życzę powodzenia