Napady duszności: czy to skutek pracy przy opryskach?

Problem zaczął sie ponad dwa lata temu. Napady nocnej duszności, wizyty na SOR w szpitalu, jakieś leki uspokojające, kroplówki na wzmocnienie, zwalanie winy na zmęczenie, ''przepicie'' i infekcje, w badaniach niski potas i coś jeszcze, ale nie pamiętam. Duszności nie ustępują, wręcz się nasilają i występują coraz częściej. Normal 0 21 Dodam, że pracowałem przez pół roku (dwa lata z rzędu) przy opryskiwaniu roślin na plantacji, średnio co drugą noc. Nie stosowałem żadnych masek na twarz, a opary w nocy utrzymywały się na wysokości pracy, ciągle je wdychałem. Dodam, że nie były to pestycydy. Opryskiwałem nawozami mineralnymi oraz w końcowym czasie ''glikolem dietylenowym'' czy coś w tym stylu. Na początku kiedy zaczynały się duszności odkaszliwałem krwią; prześwietlenie płuc nic nie wykazało; spirometria w normie z umiarkowaną krzywą obturacyjną. Leki na rozkurczenie oskrzeli nic nie pomagały, dalej uczucie braku powietrza, zaczerpnięcie pełnego oddechu przynosi ulgę, ''infekcja i antybiotyk'' i tak co trzy tygodnie nowy antybiotyk przez pół roku i lek wziewny N*****, uczulenie na roztocza. Przez dwa lata byłem jeszcze u KARDIOLOGA (w normie), u PSYCHIARTY (siedem miesięcy s******* - troszkę się uspokoiłem i lepiej znoszę te duszności), u GASTROLOGA (luźny wpust - ale mówią, że to nie jest powód aż takich duszności co opisuję - leki N****** 40 mg 2*1 stosuję do dziś), u NEUROLOGA (w normie). Czekam jeszcze na usg nadnerczy, bo półtora roku temu na usg wyszło "POLE ODBIĆ TKANKOWYCH W RZUCIE NERKI LEWEJ". Dzisiaj badania: na pasożyty - ujemny, borelioza - ujemny, mocz i morfologia w normie, rtg płuc - skolioza piersiowa prawostronna, usg jamy brzusznej (trzy miesiące do tyłu) - norma, wymaz z gardła - gronkowiec złocisty, ciągle infekcja gardła. Mojemu laryngologowi chyba skończyły się pomysły, jak mnie leczyć. Schudłem z 97 kg do 70 kg przy 192 cm wzrostu. Idę za tydzień do pulmunologa. Moje pytanie: czy te duszności mogą być spowodowane tymi opryskami? Może jakieś pomysły co do dalszego mojego leczenia? Z góry dziękuję. Radek.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Z zamieszczonego przez Pana opisu wynika, że przeprowadzono u Pana dokładną diagnostykę. Ponieważ nie wykryto żadnych nieprawidłowości zdecydowanie utrudnia to zarówno dalszą diagnostykę, jak i ustalenie właściwego rozpoznania. Nie powinien być to jednak powód, by zaprzestać poszukiwań. Zdecydowanie powinien zatem skonsultować się Pan ze specjalistą pulmonologiem, który na pewno zaproponuje Panu jakieś badania dodatkowe, których dotychczas Pan nie miał wykonanych, lub które warto byłoby powtórzyć. Jeżeli przyczyna nie zostanie ustalona, może warto byłoby zastanowić się nad psychogenną etiologią Pana zaburzeń.