Napady duszności i lęku w zatłoczonych miejscach

Witam:) Zaczęło się to parę miesięcy temu otóż jechałem autobusem do dziewczyny. I po 5 min zacząłem się mocno pocić, drętwiały mi ręce nogi zaczęły mi się trząść na początku myślałem ze to tylko jednorazowa taka sytuacja ale okazało się inaczej od tamtej pory mam tak cały czas, ale też się okazało ze to wgl. nie tylko w autobusie tak mam tak samo jest w sklepach i w śród ludzi jak jest obok mnie dużo ludzi zaczynam się denerwować i ciężko mi sie oddycha. mam 19 lat. co się ze mną dzieje?

Witam,
Rozumiem, że się martwisz tymi niezrozumiałymi dla Ciebie reakcjami własnego organizmu. W dodatku mogą Ci one utrudniać życie, bo możesz mieć ochotę ograniczać wyjścia w miejsca, w których spodziewasz się napadu lęku.
Z tego co piszesz, objawy wskazują na zespół lęku napadowego. To zaburzenie lękowe polegające na występowaniu epizodów silnego strachu, któremu towarzyszą objawy somatyczne (bicie serca, duszności, pocenie, drętwienie nóg czy rąk - które opisujesz). Atak trwa od 10 do 30 minut. Lęk przed kolejnym napadem zwiększa prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Osoba z lękiem napadowym może zacząć unikać miejsc, w których spodziewa się ataku, a wtedy może dodatkowo zacząć rozwijać się agorafobia, czyli lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, poza domem, w tłumie.
Zaburzenie to można leczyć psychoterapią. Potrzeba na to ok. kilkanaście sesji.
Zachęcam do wizyty u psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego (ten nurt ma wysoką skuteczność w leczeniu tego typu zaburzeń), który postawi ostateczną diagnozę i pomoże pozbyć się problemu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Marta Dziekanowska

Witam,

objawy, które Pan opisuje mogą wskazywać na lęk paniczny z agorafobią (lęk przed przebywaniem w zatłoczonych miejscach), wymagana jest szczegółowa diagnostyka problemu i ukierunkowane leczenie psychiatryczne (farmakoterapia) lub metodą psychoterapii, polecam terapię poznawczo behawioralną. W leczeniu zaburzeń lękowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie