Napady duszności - to na tle nerwowym czy od papierosów?

Parę miesięcy temu wpadłam w panikę po tym jak zaczęło ciężko mi się oddychać. Bałam się, że się uduszę. Po wielu dniach walczenia z tym poszłam do lekarza. Stwierdził on, że mam nerwice lekowa i globus hitericus. Uwierzyłam w to, bo w końcu lekarz ma racje. Przepisał mi leki uspokajające i właściwie nic mi to nie dało. Zaczęłam walczyć z tym sama i doszłam do wniosku, że nie mam tej nerwicy. Miałam napady paniki, bo bałam się, że zemdleje albo się uduszę. Do teraz mam duszności. Udaje mi się z tym walczyć, ale najgorzej jest przed okresem - wtedy jakby się to nasila. Nie wiem co to może być, astma? Głupio mi tak ciągle chodzić i chodzić do poradni. Co pomaga na takie duszności? Nie są już takie silne jak na początku. Czy jest szansa, że mi to przejdzie? Czy to od papierosów?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Niestety nie da się odpowiedzieć na Pani pytanie bez dokładnego badania i zebrania wywiadu.
Jeżeli objawy nadal się utrzymują, mimo stosowanych leków, proszę ponownie udać się do lekarza, być może wskazane jest rozszerzenie diagnostyki. Proszę spróbować również porozmawiać z psychologiem.

Jeżeli chodzi o palenie papierosów, to raczej nie są one przyczyna tak gwałtownych duszności, jednak ze względu na szkodliwość, zarówno dla Pani jak i otoczenia, warto zrezygnować z nałogu (w tym także może pomóc lekarz rodzinny i psycholog).

Pozdrawiam.