Napady głodu a ćwiczenia

Czy to bulimia? Odchudzam się od kiedy pamiętam. Ostatnio miewam napady obżarstwa potem czuję wyrzuty sumienia,ćwiczę, czuję się jak wszystko co najgorsze,płaczę. Silnie zakorzeniłam w sobie chęć schudnięcia, ale czasem jak długo nie zjem,to pojawia się u mnie lęk i 'zdrowy rozsądek'(chyba) podpowiada,że muszę coś zjeść,mimo,że nie burczy mi w brzuchu. a potem wyrzuty sumienia.Choć mam wrażenie,że towarzyszy mi permanentny głód. Co mam robić? Jak zacząć odżywiać się zdrowo i co to w ogóle znaczy

Dzień dobry,

Proszę udać się do psychoterapeuty i podjąć leczenie.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ (np.: PZP) lub prywatnie.

Dzień dobry!

Temat "zdrowego odżywiania" jest szeroki i obejmuje wiele różnych zagadnień - zarówno praktycznej konkretnej wiedzy o produktach (np. że makaron razowy jest zdrowszy od jasnego, na dłużej daje uczucie sytości i ma dobry wpływ na sprawność i kondycję układu pokarmowego), jak i bliższych psychologi (np. jak rozróżnić głód od zachcianki, apetytu czy nudy).
Zachęcam do lektury licznych artykułów (m.in. na łamach tego portalu, a także na innych portalach dietetycznych) oraz książek poradnikowych, aby stopniowo zwiększać swoją wiedzę.

Aby wykluczyć zaburzenia odżywiania i lepiej zrozumieć swoje emocje i myśli związane z jedzeniem i odchudzaniem, proszę osobiście skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą lub psychodietetykiem w swojej okolicy. "Odchudzam się od kiedy pamiętam", "napady obżarstwa", "Czuję się jak wszystko, co najgorsze, płaczę", "wyrzuty sumienia" to bardzo niepokojące sygnały, które wymagają specjalistycznej konsultacji.

Pozdrawiam!

Witam serdecznie,
Zdecydowanie Pani objawy mogą wskazywać na zaburzenia odżywiania. Jeśli będzie Pani szukać psychoterapeuty, proszę pytać, czy ma doświadczenie w leczeniu tego typu problemów. Dużą skuteczność ma wzmocniona terapia poznawczo-behawioralna.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska