Napady lęku i histerii u 10-latki

Witam, 10 letnia córka ma napady lęku i histeri. Jest b wrazliwa i wszystkim się b przejmuje. Ostatnio mówi że boi się ale nie wie czego i np wczoraj wpadła w 2 godzinną histerię przed snem. Potrafi przejąć się jakoś kropka na rece. Co robić w takiej sytuacji, przytulić , kazać i spać karać ?

Jeśli jednak objawy będą się nasilać- warto podjąć konsultację z psychologiem rodzinnym.

Witam Panią. To z pewnością stresująca sytuacja nie tylko dla córki, ale też dla Pani. To ważne, że troszczy się Pani o swoje dziecko i martwią Panią takie zachowania. Trudno powiedzieć co jest przyczyną napadów lęku u córki. Warto się zastanowić od jak dawna te objawy występują. Powody mogą być różne - np. sytuacja lub zdarzenie w szkole lub w domu, zmiana, stres itp. Lęk (histeria także), jest sygnałem że coś się dzieje. Zalecam aby rozważyła Pani konsultację u terapeuty rodzinnego (in. systemowego), który pomógłby Państwu zdiagnozować ten problem, a także zobaczyć jaki ma on wpływ na sytuację rodzinną. Wyobrażam sobie, że takie napady muszą być frustrujące dla Pani, jednak karanie dziecka lub przymuszanie nie przysłuży się rozwiązaniu problemu. W takich sytuacjach najlepiej (jeśli jest to możliwe), jest uspokoić córkę i trochę z nią pobyć. Może wspólne czytanie, jak napad minie, pomoże zapanować nad sytuacją. Jednak to tylko rozwiązania tymczasowe. Jeżeli objawy będą się utrzymywały - proszę nie zwlekać z konsultacją u specjalisty. Serdecznie pozdrawiam.