Napady obżarstwa podczas diety u 19-latki

Mam 19 lat,155cm wzrostu i ważę 55kg.Postawiłam przejść na diete,jedząć dziennie 1200 kcal w tym zawsze sniadanie.W trakcie diety miałam kilka szaleństw obżarstwa spowodowane świętami a także stresem, z którym mam problem.Podczas diety czułam się dobrze ale zrobiłam sobie tydzień przerwy i zauważyłam ze ciągle jem,mimo iz przed chwila cos zjem i znowu ide cos jesc,zwlaszcza slodycze oraz dodatkowo nie mam okresu juz miesiąc,w ciazy nie jestem i mam bol brzucha,wrażenie bulgotania oraz ucisku.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do dietetyka.

Witaj!

Może zamiast tak restrykcyjnej diety spróbuj udać się do psycho-dietetyka po poradę. Ponieważ te diety 1200 kalorii są poniżej zapotrzebowania organizmu. Wejdź na stronę dr Anny Lewitt i zobacz jak należy się odżywiać. Pozdrawiam

Dzień dobry!

Po okresie "niedostatków" żywieniowych, ograniczenia ilości kalorii i przyjemności płynących z jedzenia, znacząco chętniej i z mniejszą samokontrolą możemy "rzucać się" na stare pokusy. Jest to zarówno reakcja organizmu, jak i psychiki. Z tym pierwszym (reakcjami organizmu) można radzić sobie poprzez np. zamianę słodyczy na zdrowe przekąski (bakalie, owoce, warzywa, koktajle), zaplanowanie większej liczby, ale mniejszych objętościowo posiłków, więcej produktów dających uczucie sytości (np. kasze, ryby i chude mięso, owsianka itp.). Z tym drugim (reakcjami psychiki) poprzez analizę swojego nastawienia, poglądów, samooceny, reagowania na stres, "zajadania emocji" itp. Bóle brzucha, wzdęcia itp. wydają się być zrozumiałe jeśli w ciągu kilku dni wyraźnie przejadała się Pani, wróciła do słodyczy i tym podobnych produktów, które mogą wywołać dolegliwości żołądkowe. Brak krwawienia miesiączkowego należy skonsultować z lekarzem. Może to być skutkiem dolegliwości ginekologicznych, zaburzeń hormonalnych, ale też może być skutkiem diety odchudzającej, jeśli była ona zbyt restrykcyjna, zbyt gwałtownie straciła Pani wagę. Warto również skonsultować się z psychodietetykiem, psychologiem lub dietetykiem, aby zastanowić się, czy dieta odchudzająca, którą Pani stosuje nie jest nazbyt restrykcyjna i czy nie istnieją podejrzenia zaburzeń odżywiania - np. napadów wilczego apetytu pod wpływem stresu, smutku, na tle emocjonalnym.

Pozdrawiam!

Witam serdecznie,

Obawiam się że dieta 1200kcal była zbyt niskokaloryczna. Odradzam tego typu diet. Jest Pani młodą osobą więc zapotrzebowanie energetyczne jest zdecydowanie wyższe. Zastanawiam się czy dana dieta była ułożona przez dietetyka czy zasięgnięta z internetu lub sama Pani ustaliła jadłospis? Jeżeli dieta nie była dobrana indywidualnie to takim sposobem obniżyła Pani swoją przemianę materii, wygłodziła Pani organizm i zaburzyła gospodarkę hormonalną - stąd między innymi brak miesiączki!

Napady głodu również wynikają ze złego odżywiania. Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednich proporcji białka, tłuszczu i węglowodanów. Jeżeli nie dostarczamy któregoś z nich np węglowodanów to organizm zaczyna się danych składników domagać a my odczuwamy wzmożony apetyt.

Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową

joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk