Napady paniki po wypadku komunikacyjnym

Witam, mam 29 lat około 2 lat temu uczestniczyłem w wypadku drogowym, od tego czasu miewam napady paniki, leku, bardzo silne raz uciekałem z domu spakowany w najpotrzebniejsze przedmioty. Oczywiście chodzę do psychologa, podczas testów mmpi2 wskazała osobowość narcystyczna, czy możliwe jest to że mam PTDS? Ataki wyglądają w ten sposób, kiedy dobrze się czuje np. mogę się ścigać samochodem , kiedy następnego dnia czuje ścisk w klatce piersiowej i boje się jeździć samochodem nawet jako pasażer

Dzień dobry!

Nie jest możliwe zdiagnozować PTSD czy innych zaburzeń np. lękowych bez osobistego kontaktu, bardziej szczegółowych informacji, być może użycia testów diagnostycznych itp. Jest to pytanie do Pana prowadzących psychologa i lekarza psychiatry.

Pozdrawiam!

Dzień dobry, zachęcam do omówienia pana pytań z psychologiem. Pisze pan, że chodzi do psychologa - rozumiem, że uczestniczy pan w psychoterapii? Jeżeli nie, to zachęcam do jej podjęcia i omawianie swoich niepokoi z terapeutą. Pozdrawiam.

Witam Pana,

silne ataki paniki mogą mieć bardzo różne podłoże. Widzę, że wiąże Pan ich występowanie z wypadkiem. Zachęcam do szczegółowego omówienia Pana problemu z psychologiem, do którego Pan uczęszcza na spotkania.
PTSD wyróżnia spośród innych zaburzeń lękowych doświadczanie nawracających, intruzywnych wspomnień traumatycznego wydarzenia, koszmarów sennych o podobnej tematyce, unikanie sytuacji, kojarzących się z doznaną traumą lub doznawanie silnego napięcia lękowego, przerażenia, bezradności w sytuacjach podobnych do traumatycznej.
Ataki paniki czy PTSD wymagają pracy pod okiem psychoterapeuty.

Życzę powodzenia w odnalezieniu przyczyny swego stanu!