Napady paniki przy nerwicy lękowej

Witam. Jestem po psychoterapii i po leczeniu farmakologicznym na nerwice lekowa. Od prawie roku skonczylam psychoterapię a od 2 m-cy nie biore lekow. Niestety pojawiają sie moje napady paniki, leku wraz z obajwami somatycznymi, moze nie tak czesto ale sa. Moje pytanie jest następujące: czy jest szansa wyleczenia sie z takiej nerwicy? I czy powinnam moze jednak pojsc na terapie poznawczo-behawioralna? Prosze o pomoc

Dzień dobry,

Nikt nie da Pani gwarancji, że wyleczy się Pani z nerwicy.
Natomiast, jak najbardziej namawiam na OSOBISTĄ rozmowę ze specjalistą (lekarzem psychiatrą, psychoterapeutą), którzy tylko wtedy są w stanie udzielić informacji jakiej formy / metody leczenia Pani potrzebuje.
W Warszawie może Pani skonsultować się np.: w IPiN lub w ośrodku Rasztów.

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Tak, prosze pojsc na terapie poznawczo-behawioralna. Warszawie jest mnostwo specjalistow ktorzy Pani pomoga. Napady Paniki to jakies 10-12 spotkań. Chyba, ze ma Pani jakies inne zaburzenie ktore wywoluje te napady? Jest Pani w dobrej sytuacji bo nie jest Pani na lekach, a to warunek w terapii poznawczo behawioralnej.
Pozdrawiam i zycze powodzenia!

Witam,
zachęcam do powrotu na psychoterapię. Zdarza się, że objawy, które wcześniej ustąpiły powracają - warto namierzyć ich źródło. Jeśli była Pani zadowolona z kontaktu z poprzednim terapeutą, wówczas najlepiej wrócić pod jego skrzydła.

Powodzenia !
Agnieszka Jagielak

Terapia poznawczo-behawioralna jest jednym z najlepszych wyborów w wypadku zaburzeń lękowych - m.in. lęku panicznego. Zatem jeśli dotychczas nie brała Pani udziału w takiej terapii - proszę się na taką zgłosić. Pozdrawiam.

Witam,
zdarza się tak, że czasami po zakończeniu psychoterapii objawy potrafią się utrzymywać. Warto zastanowić się, w jakich okolicznościach napady paniki powracają (czy jest to sytuacyjny stres, czy pewna powtarzalność). Może Pani rozważyć powrót na psychoterapię, np. właśnie poznawczo-behawioralną, na której zyska Pani umiejętności radzenia sobie z napadami paniki i rozpoznawania tych momentów, kiedy napad lęku może się pojawić.