Napady płaczu, próby samobójcze i samookaleczanie u 16-latki

Mam 16 lat, mieszkam w Anglii juz 6 lat. Mam dosyc, chce zjechac do Polski, ciezko mi sie tutaj mieszka, z tata sie nie dogaduje a z mama nie mieszkam, i nie mam zadnego kontaktu. Chciala bym zjechac do Polski nawet i teraz. Przez to ze nie moge zjechac, robie sobie krzywde, placze, i prubowalam nie raz popelnic samobujstwo. ciezko mi z tym, i juz tak nie moge. Nie wiem jak z tata rozmawiac takze tez nie wiem jak to mu powiedziec, zamknelam sie w sobie. I walsnie szukam pomocy co zrobic?
16 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie. Objawy jakie zgłaszasz powinny skłonić Cię do poszukania pomocy u specjalisty. Warto także spróbować uzyskać kontakt z rodzicami - zarówno z mamą jak i tatą. To podstawowy warunek.

Witaj
Opisałaś jak bardzo Ci ciężko. Współczuję Ci bardzo i rozumiem, że możesz czuć się samotna. Spróbuj pozmawiać z kimś z dorosłych. Nie wiem czy masz kogoś na kogo możesz liczysz. Może to właśnie ojciec? Jeżeli mu nie mówisz jak źle się czujesz to on może tego nie wiedzieć. Spróbuj z nim porozmawiać. Może byłaby szansa na kontakt z jakimś psychologiem? Myśli i tendencje samobójcze są niebezpieczne. Nie zostawaj z tym sama.
Pozdrawiam.

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Jeżeli w grę wchodzą samookaleczenia i próby samobójcze to Twoja sytuacja jest bardzo poważna i zdecydowanie potrzebujesz pomocy, ale nie przez internet. Być może masz jakąś dorosłą zaufaną osobę, która pomogłaby Ci skomunikować się z ojcem i znaleźć dla Ciebie pomoc psychologiczną. Przypuszczam, że w Anglii też funkcjonuje ktoś w rodzaju psychologa szkolnego. Do niego również mogłabyś się zwrócić. Nie wiem, na ile ojciec może Ci pomóc, ale jeżeli nie wie, co się z Tobą dzieje to nie ma na to żadnej szansy. Często psycholodzy uczestniczą w takich rozmowach i pomagają się obydwu stroną dogadać. Jeżeli nie potrafisz o tym mówić, spróbuj napisać np. list.