Napady smutku i brak chęci do życia u 18-latki jako objawy depresji

Dzień dobry. Mam pewien problem,z którym już nie daję sobie rady. Mam 18 lat. A więc przechodząc do rzeczy,pogubiłam się trochę w swoim życiu,sama nie wiem czego chce. Poza tym ciągle mam napady smutku,chodzę przybita zwłaszcza wieczorami i strasznie łatwo wyprowadzić mnie z równowagi. Nie mam na nic ochoty,czuje się jakbym była bez duszy,brak mi chęci do życia. Wiem,że jestem młoda. Ale od jakiegoś czasu nie umiem sobie poradzić z moim życiem,czy to mogą być objawy depresji?!

Dzień dobry,

Najlepiej jak skorzysta Pani z konsultacji u psychologa lub psychoterapeuty.
Jeżeli będzie taka konieczność, to odeślą Panią do lekarza psychiatry. Pomoc może Pani uzyskać np.: w Poradni Psychologicznej lub Poradni Zdrowia Psychicznego.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam, w występowaniu depresji wiek nie jest kryterium. Depresja pojawia się niezależnie od wieku. Objawy, które opisujesz mogą wskazywać na depresje, ale wymaga to zdiagnozowania przez specjalistę. Zachęcam do znalezienia lekarza lub psychologa, który oceni Twój stan, pomoże wyznaczyć nowe cele i poprawić Twoje samopoczucie.Pozdrawiam M.Prus