Napady strachu a nerwica

Witam serdecznie!

Mam 27 lat, jestem matką dwójki dzieci. Od pewnego czasu niepokoją mnie objawy, które wskazują na nerwicę. Mam napady panicznego strachu o życie moich dzieci, partnera, a także moje. Tysiące myśli atakują moją głowę. Myślę o rzeczach, o których nie chcę myśleć, a nie mam nad tym żadnej kontroli. Dodatkowo dochodzą dolegliwości fizyczne, takie jak drżenie rąk, zawroty głowy, palpitacja serca, uczucie jakbym miała zaraz zemdleć, suchość w ustach. Najgorsze jest to, iż jestem nerwowa, wszystko potrafi wyprowadzić mnie z równowagi, wiecznie jestem zmęczona. Odczuwam także niewyobrażalny lęk przed śmiercią, chorobą. Po ostatnim poważnym ataku paniki udałam się do lekarza, który wykluczył chorobę i stwierdził nerwicę. Przepisał mi C*** 20 mg. Po miesiącu zwiększył dawkę, gdyż nie było poprawy. Jednak dalej nie jest dobrze. Wracałam do lekarza kilka razy, ale on twierdzi, że tabletki mi pomogą. Nie wiem co mam zrobić w tej sytuacji. Dodatkowym problemem jest także to, iż wyrywam sobie włosy, a także zjadam je, co jest całkowicie nie do przyjęcia, przed spaniem. Gdy mam zamknięte oczy, widzę przeróżne obrazy, np. twarze, domy. Przeraża mnie to. Czuję, że nie wytrzymam i popadnę w jakąś psychozę. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie mam się do kogo zwrócić.

Witam!

Opisane przez Panią objawy są charakterystyczne dla zaburzeń lękowych. Tego rodzaju zaburzenia mogą wpływać na powstawanie przeświadczenia o ciężkiej chorobie fizycznej lub psychicznej. Nasilony lęk może prowadzić do powstawania natrętnych myśli, które dezorganizują funkcjonowanie psychiki. Leki faktycznie zmniejszają lęk, jednak warto, by przepisywał je lekarz psychiatra. Nie napisała Pani do jakiego lekarza chodzi. Problemami psychicznymi powinien zajmować się psychiatra, ponieważ ma on niezbędną wiedzę oraz doświadczenie, by zajmować się takimi zaburzeniami. Warto również, żeby wiedziała Pani, że podstawą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Ta forma pomocy pozwala dotrzeć do przyczyny problemu, a nie tylko łagodzić jego skutki. Lęk jest objawem, ale jego przyczyna leży zwykle w trudnych doświadczeniach, uwarunkowaniach osobowościowych czy wewnętrznych konfliktach. Praca z psychoterapeutą to przede wszystkim rozwiązywanie psychicznych problemów i uczenie się, w jaki sposób radzić sobie z lękiem. Terapia pozwala zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować objawy i dać trwałe rezultaty. Leki są doskonałym uzupełnieniem psychoterapii, szczególnie w początkowych fazach, kiedy lęk jest bardzo silny. Zachęcam do skorzystania z psychoterapii zintegrowanej lub poznawczo-behawioralnej, gdyż te nurty dają stosunkowo szybkie efekty i pozwalają korygować zaburzone schematy myślenia, które mogą wpływać na powstawanie nasilonego lęku. Proszę także zadbać o swoje samopoczucie poprzez samodzielne ćwiczenia. Może Pani np. uprawiać ulubiony sport. Warto zaangażować do tego partnera i dzieci. Wspólne ćwiczenia fizyczne pogłębią więzi rodzinne, a Pani pozwolą rozluźnić się i poprawić nastrój. W trakcie wysiłku fizycznego psychika wycisza się, człowiek może się rozluźnić, a dodatkowo hormony wydzielane przez mózg poprawiają samopoczucie. W domu może Pani stosować aromaterapię i muzykoterapię. Czasem wystarczy zapalić w domu świecę o ulubionym zapachu, który miło się Pani kojarzy, by znaleźć chwilę wytchnienia. Dobrze sprawdzają się ćwiczenia oddechowe. Ich przykłady do samodzielnego wykonywania znajdzie Pani w Internecie oraz w poradnikach psychologicznych. Warto stosować je wtedy, kiedy czuje Pani narastające napięcie psychiczne. Może je Pani wykonywać razem z rodziną. Z ćwiczeń poprawiających samopoczucie i zmniejszających napięcie polecam także jogę oraz tai chi. Jeśli ma Pani możliwość i ochotę, warto zapisać się na takie zajęcia. Oczyszczenie umysłu i zrelaksowanie ciała wpływa pozytywnie na samopoczucie i pozwala wypocząć. Ciągłe zmęczenie może być spowodowane przeżywaniem tak silnego lęku, który powoduje, że Pani ciało i umysł jest w stanie ciągłej mobilizacji. Dlatego warto znaleźć sposób, by mogła Pani odpocząć i zregenerować siły.

Jak już wspomniałam wcześniej, psychoterapia jest podstawą leczenia i warto zacząć ją jak najszybciej. Może Pani poszukać pomocy bezpłatnej w ramach NFZ lub też skorzystać z niej prywatnie. Zachęcam także do korzystania z telefonów zaufania i for tematycznych w Internecie, gdzie będzie Pani mogła dzielić się swoimi problemami i szukać wspólnie z innymi nowych rozwiązań.

Pozdrawiam,
Arleta Balcerek

Witam,

zalecałabym konsultację i leczenie farmakologiczne i psychoterapeutyczne w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam serdecznie