Napady stresu u kobiety w 4 miesiącu ciąży

Jestem w 4 miesiącu ciąży, od niedawna mam dziwne napady stresu, serce mi bije zbyt szybko, nagłe poty, słabości, wymioty. Nie mogę wejść do sklepu, za duszno mi jest, głowa zaczyna pobolewać, nie potrafię się w niczym skupić. W pracy nie myślę prawie w ogóle, jedynie w domu wszystko odpuszcza. Czy to trauma przez mojego chłopaka z młodzieńczych lat, gdy mnie bił i szantażował?

Witam serdecznie

W Pani stanie 4 miesiącu ciąży warto skonsultować Pani stan z prowadzącym Pani ciążę ginekologiem. Objawy , które Pani opisuje mogą występować w napadach lęku panicznego i oczywiście mogą być związane z bolesnymi doświadczeniami z przeszłości. Jeśli takie objawy się powtórzą, warto podjąć terapię u psychologa , która pomoże Pani wzmocnić się i przepracować bolesne rany.
Pozdrawiam ciepło
A. Ręklewska psychoterapeuta

Witam, na pewno jeśli jest Pani pod opieką lekarza ginekologa, warto mu powiedzieć o doświadczanych trudnościach i obserwowanych objawach. Wszelkie informacje mogą pozwolić na lepsze prowadzenie ciąży. Niemniej ponieważ, jak rozumiem opisywane przez Panią objawy sprawiają Pani trudność warto skonsultować się z psychologiem/psychoterapeutą, który może wspomóc w zmniejszeniu nasilenia dolegliwości.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
www.poznacsiebie.pl

Objawy, o których Pani pisze należą do spektrum paniki (lęku panicznego). Proszę szczególnie zwrócić uwagę na sytuacje, w których takie symptomy się pojawiają - być może jest jakiś wyzwalacz (konkretna sytuacja, miejsce, osoba itp.), który wprawia w ruch cały napad paniki. Na pewno powinna Pani powiedzieć o swoich dolegliwościach lekarzowi prowadzącemu ciążę, a także polecam udać się na kilka spotkań z psychologiem, z którym przepracuje Pani problem pojawiającego się lęku. Szczególnie zalecam psychologa/psychoterapeutę o orientacji poznawczo-behawioralnej, gdyż przede wszystkim ta terapia skutecznie i szybko pozwala na pozbycie się opisywanych przez Panią problemów. Powodzenia!