Napady szału i agresja po szkole u 7-latka

Mój 7-letni syn, odkąd poszedł do szkoły dostaje w domu napady szału, krzyczy, biega, bije siostrę.W szkole z nauką sobie radzi, lekcje w domu też odrabia, jest grzeczny. Jednak jak w domu wpadnie w szał, nie można go opanować.Próby zabraniania mu rzeczy, które lubi, stawianie minusów na niego nie działają, Proszę o pomoc.

Proszę Pani,
Po pierwsze, i to jest najważniejsze, należy rozpoznać przyczynę tego, co określa Pani jako "napad szału". Należy spokojnie porozmawiać z dzieckiem. Można zapytać bezpośrednio, co jego zdaniem powoduje te napady, jak bardzo lubi chodzić do szkoły; jak się czuje w szkole - z poszczególnymi przedmiotami, nauczycielami, z koleżankami i kolegami, jak się czuje w domu, czy coś mu się nie podoba, lub go drażni. Wówczas, gdyby okazało się, że dziecko wskaże jakąś trudność, trzeba obmyślić jakiś sposób wsparcia. Można dyskretnie obserwować zachowanie dziecka i wykryć ewentualny czynnik wywołujący agresję, lub bezpośrednio poprzedzający wybuch. Należy wyeliminować przyczynę, lub wytłumaczyć dziecku jak powinno konstruktywnie zachować się w wypadku gdy ta przyczyna zaistnieje. Generalnie samo zabranianie agresji może nie przynieść dobrych rezultatów, trzeba równocześnie pouczyć dziecko, w jaki dokładny sposób ma reagować na pojawiająca się przyczynę złości.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Warto skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą rodzinnym. Można skorzystać z jego pomocy także w ramach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Psycholog wesprze, pomoże zrozumieć przyczynę problemu, a także możliwe sposoby poradzenia sobie z nimi. Wspólna praca całej rodziny przyspieszy proces terapii.