Napady złości u 6-latka

Witam. Mam 6 letniego brata który od czasu do czasu ma napady złości, a wtedy rzuca swoim miśkiem i bije wszystkich którzy nie pozwolą mu czegoś albo każą mu zrobić coś czego on nie chce (np. Idź umyć zęby). Co to może być?

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne badanie lekarskie. Proszę udać się do pediatry, po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie. Być może konieczne będzie wizyta u psychiatry dziecięcego.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Napady złości występują w każdym przedziale wiekowym. Jednak w miarę jak dzieci rosną, napady złości bywają dużo bardziej kłopotliwe. Ok. 80 procent dzieci w wieku 6–12 lat miewa napady złości raz w miesiącu lub częściej.
Dzieci reagują atakiem złości, jeśli nie wiedzą, jak sobie poradzić lub jeśli są albo przemęczone, albo jakaś sytuacja je całkowicie przerasta. Oczywiście istnieją takie sytuacje, kiedy dziecko wybucha złością, bo usiłuje w ten sposób przeforsować coś, czego normalnie mu nie wolno. Być może chce odwlec moment pójścia do łóżka, wymusić kupno jakiejś zabawki. Te dzieci nauczyły się, że napady złości są bardzo skutecznym środkiem, aby otrzymać od dorosłych to, czego chcą.
To, co może okazać się pomocne to przede wszystkim stworzyć przewidywalny świat i zawsze dotrzymywać danego dziecku słowa. To tworzy jego życie przewidywalnym, a więc pomaga być spokojnym. Poza tym dzieci o wiele więcej niż ze słów, uczą się z zachowań swoich rodziców, toteż im bardziej on będzie widział, iż mimo trudności jego rodzice są spokojni i opanowani, tym bardziej on będzie się uczył takim być w przyszłości. Warto też stworzyć wspólnie z dzieckiem Kodeks Złości, ustalenie zasad i konstruktywnych sposobów wyrażania emocji. Jeżeli zachowania chłopca będą budziły Państwa niepokój, zachęcam do konsultacji z psychologiem dziecięcym.
Pozdrawiam
M.Prus

Najczęściej w takich sytuacjach jest to próba przeforsowania swojego zdania oraz trudności w poradzeniu sobie z frustracją związana z odmową.
Wszystko zależy od tego, jak do tej pory stawiono malcowi granice i czy są sytuacje, w których przestrzega narzuconych zasad, czy zachowanie występuje zawsze, czy tylko w relacji z niektórymi osobami itp. Zachęcam do szerszego opisu lub w razie wątpliwości do konsultacji z psychologiem dziecięcym.