Napinanie mięśni karku na skutek stresu

Zauważyłem, że w skutek stresu, np gdy mówię publicznie, zaczynają strasznie mi się spinać mięśnie na karku. Skutkuje to tym, że poruszam głową w bardzo dziwny sposób, tak jakby mi się szyja zacinała dosłownie. To jakby takie "tiki" nerwowe. Trudno to dokładniej opisać. Chciałbym się dowiedzieć, co można z tym zrobić?

Witam,

z pewnością ćwiczenie/praktykowanie wystąpień publicznych może z czasem wpłynąć na poprawę sytuacji, gdyż oswoi się Pan z tą konkretną stresującą sytuacją. Z pewnością zadbanie o zrelaksowanie przed wystąpieniem również może pomóć – stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych, przede wszystkim oddechowych, które mogą wpłynąć na rozluźnienie ciała, a które można wykonywać także w miejscach publicznych, jak np. Bierzemy głęboki wdech nosem>Wydychamy powietrze ustami, powoli na tyle, że gdybyśmy mieli przed sobą płomień świecy, ruszałby się pod wpływem wydechu, ale nie zgasłby>Powtarzamy to kilkakrotnie
Jeśli postrzega Pan siebie jako osobę, która łatwo się stresuje, odczuwa duże napięcie/lęk, wtedy warto rozważyć konsultację z psychologiem/psychoterapeutą, by zaplanować działania, które pomogą Panu wyeliminować wpływ nadmiar niekorzystnych czynników zewnętrznych na Pana kondycję psycho-fizyczną.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel