Napoje podczas treningów

czy można pić w czasie treningu ? i czy można przed i po ?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Częstotliwość i pory spożywania napojów zależne są w dużej mierze od dyscypliny sportu i intensywności treningów.
Istnieje wiele doniesień mówiących o tym, że w dniu poprzedzającym duży wysiłek należy pić płyny wieczorem . Powoduje to zwiększenie ilości sacharozy w organizmie, a ponadto zmagazynowany glikogen wiąże wodę.W dniu zawodów czy intensywnych treningów, należy pić często, jednak na godzinę przed startem nie powinno się przekraczać ilości 300 ml, co 15 minut.
Woda jest dobrym napojem nawadniającym, jednak przy wysokim wysiłku fizycznym może prowadzić do spadku poziomu glukozy we krwi, co powoduje nasilenie zmęczenia. Zdecydowanie bardziej wskazane są więc napoje hiper, hipo i izotoniczne *(w zależności od zapotrzebowania).
Tego rodzaju napoje, poza elektrolitami wspomagającymi usuwanie uczucia zmęczenia, bólu i sztywności mięśni zawierają też odpowiednią ilość substancji będących źródłem energii.
Po wysiłku fizycznym wskazane jest dostarczenie glukozy do odbudowy zapasów glikogenu mięśniowego, oraz substratów do odbudowy białka mięśniowego. Na ogół bezpośrednio po wysiłku sportowcom podaje się roztwory glukozy wzbogacane o elektrolity, jednak dobrym rozwiązaniem jest także koktajl mleczno- owocowy z dodatkiem płatków zbożowych, który obfituje zarówno w białko jak i węglowodany.

Powinno się pić podczas treningu i zaraz po także.
Jeżeli chodzi przed treningiem to jemy posiłek najlepiej na 2 godziny przed treningiem.
Podczas treningu powinna być pita sama woda, ale o zwiększonej zawartości sodu lub napoje dla sportowców z małą zawartością węglowodanów.
Natomiast bezpośrednio po treningu należy uzupełnić węglowodany oraz wodę aby nie doszło do rozkładu białek i nadmiernego zakwaszenia. Aby nie doszło do zakwaszenia należy pić soki owocowe lub warzywne.