Napuchnięta i sina żyła po operacji żylaków

Miałam zabieg na zylaki 3 miesiące temu jedna strona nogi się zagorła i jest ok ale druga strona wygląda źle żyła jest napuchnieta,sina i boli. Proszę o radę. Dziękuję

Witam serdecznie. Podaje Pani zbyt mało wiadomości nt. rodzaju przeprowadzonego zabiegu (chirurgiczny? wewnątrzżylny -laser? skleroterapia?). Po 3 miesiącach należałoby się spodziewać normalizacji wyglądu nogi (w tym ustąpienia przebarwień po leczeniu wewnątrzżylnym), a jeżeli nie - wykonać zabieg uzupełniający - najczęściej skleroterapię. Niestety Pani objawy mogą świadczyc o procesie zakrzepowym w układzie żylnym. Zalecałbym zatem pilne wykonanie USG dopplerowskiego i konsultację z lekarzem, który wykonał zabieg. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog

Jeśli pani nie gorączkuje, można spróbować przez kilka dni leczenia miejscowego: stosowanie żelu przeciwzapalnego (np voltaren, fastum 3-4x dziennie) oraz odciążenia kończyny i pończochy kompresyjnej. Prawdopodobnie przy objawach utrzymujących się tak długo i przy braku poprawy ww.środków, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza (najlepiej w miejscu wykonywanej operacji).