Narośla na jądrze czy nowotwór jąder

Witam! W wieku 19 lat udałem się do lekarza urologa z guzkiem na jądrze. Stwierdził on, że to nie jest rak tylko narośl na jądrze, lecz zauważył, że mam stulejkę i musiałem mieć operację skrócenia napletka. Dziś mam 28 lat, jestem szczęśliwym ojcem, wczoraj oglądając wiadomości temat był o raku i akurat pacjent miał raka jąder i powiedzial, że zauważył, że ma 1 jądro większe od 2. U mnie właśnie to jądro, na którym występuje ta narośl jest tak o połowę mniejsze od tego 2. Wydaje mi się, że wtedy, te 10 lat temu też było podobnie, to mniejsze wydaje się być mniej twarde, ale oba nie licząc tej narośli są w miarę gładkie, czasem 5 razy w roku czuję ból w pachwinie. Czy jest możliwość, że lekarz nie rozpoznał, że to rak? Czy to może być rak? A to, że mam już to 10 lat nie rokuje negatywnie? Pracuję za granicą, dopiero za 2 tygodnie będę w Polsce i udam się do lekarza, ale chciałbym wstępnie wiedzieć czy coś jest na rzeczy, czy mogę się uspokoić, jaka jest przeżywalność po tylu latach niewiedzy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam, Opisywaną asymetrię wielkości jąder należy ponownie skonsultować urologicznie. Zmiana stwierdzana 9 lat temu raczej nie ma charakteru złośliwego, gdyż - jak sam Pan słusznie zauważył - po tylu latach bez leczenia najprawdopodobniej już by Pan nie żył albo proces byłby skrajnie zaawansowany i miałby Pan objawy uogólnionej choroby nowotworowej - znaczny ubytek masy ciała, wyniszczenie, znaczne obniżenie tolerancji wysiłku, poty nocne, silne bóle, w badaniach - niedokrwistość, zaburzenia metaboliczne etc. Powtórzę jednak, iż warto skonsultować zmianę ponownie i rozważyć pobranie wycinka do badania histopatologicznego - tylko to badanie daje nam pewną odpowiedź odnośnie charakteru zmiany. Nie należy lekceważyć asymetrii jąder, gdyż nie jest ona zjawiskiem prawidłowym i wymaga diagnostyki. Pozdrawiam