Nasilająca się bezsenność od kilku lat

Mam umówioną wizytę u psych z powodu nasilającej się od kilku lat bezsenności jednak waham się;czy idąc tam nie wyjdę na hipochondryka;bez tabl od jakiegoś pół roku nie zasnę,a po niej /różne odmiany Na sen/często biorę dodatkowe pół gdy obudzę się po 3-4h snu,rano czuję się źle jestem totalnie zmęczona,rozdrażniona i każda czynność mnie przeraża,jestem opiekunką osoby chorej-24h na dobę,powinnam być czujna a ja już zmuszam sie by coś robić;serce mi trzepocze i boli w klatce piersiowej;co robić?

Najlepiej będzie pójść na umówioną wizytę do psychologa. Objawy, o których Pani pisze mogą być oznaką na przykład chronicznego stresu (a w takim z duża pewnością Pani żyje będąc opiekunką osoby chorej przez całą dobę), lub też innego zaburzenia na tle psychicznym który jest związany z dużą ilością obowiązków/stresu/napięcia itd. Proszę nie przedłużać swojego problemu, lecz zabrać się za jego rozwiązanie. Wizyta u psychologa z pewnością w tym pomoże. Powodzenia!

Witam Panią!
Problemy ze snem, jakie Pani opisała wiążą się z nieregulowanymi godzinami spania spowodowanymi rodzajem pracy. Zaburza to naturalny cykl snu i wydzielanie substancji odpowiedzialnych za poczucie senności (np. melaninę). Dodatkowo martwi Panią wybudzanie nocne, które ma często związek z niewłaściwymi nawyki dotyczące spania np. stosowanie drzemki w ciągu dnia, których podczas leczenia proszę unikać. Przede wszystkim warto zadbać o prawidłową higienę snu. Należy unikać jedzenia wieczorem ciężkostrawnych, obfitych posiłków, picia kawy i mocnej herbaty, zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia, np. chodzić na spacery, wieczorem nie oglądać programów, które wywołują złe emocje. Ważne jest, aby wywietrzyć sypialnię, zasłonić okna i kłaść się, dopiero wtedy gdy odczuwa Pani senność. Proszę unikać długiego leżenia w łóżku jeśli nie może Pani zasnąć, ponieważ wzbudza to dodatkowy stres i pogłębia frustrację związaną z bezsennością. Dodatkowo proszę pamiętać, że bez porozumienia z lekarzem nie powinno się zażywać leków nasennych, bo prowadzi to do uzależnienia, czyli sięgania po coraz większe dawki leku. W przypadku kłopotów z zasypianiem można ewentualnie doraźnie przyjmować melatoninę.

Pozdrawiam Panią serdecznie!