Nasilające się zaburzenia odżywiania

Witam,od jakiegoś czasu cierpię na zaburzenia odżywiania,od roku to się nasiliło.W tym czasie przeszłam przez początki bulimie,anoreksji,jedzenie kompulsywne,stany depresyjne,załamania itp.Przez ok 2 mies schudłam 12 kg,głodówkami przez które mam skurczony żołądek(bez mięsa,węglowodanów),mięśnie bardzo się osłabiły czasami ciężko było wstać z łóżka,Bardzo boję się że kg wrócą,jak uniknąć jojo,wrócić do zdrowego odżywiania,dodawać produkty których nie było,proszę o przykład jadłospisu,Dziękuję.

Witam Panią,

Specjalizuję się w zaburzeniach odżywiania i z mojego doświadczenia w pracy z pacjentami wynika, że bez psychoterapii trudno jest wrócić do zdrowia. Dlatego, że problem nie tkwi w diecie, ale w psychice. Czynnikiem przyczyniającym się do rozwinięcia, a następnie podtrzymywania anoreksji czy bulimii jest lęk przed przytyciem, przecenianie znaczenia wagi i wyglądu, niska samoocena, perfekcjonizm. Z zaburzeniami jedzenia często współwystępuje depresja, zaburzenia lękowe oraz zaburzenia osobowości typu borderline. Z tego powodu zachęcam do podjęcia psychoterapii. Gdybym mogła coś sugerować, polecałabym wzmocnioną terapię poznawczo-behawioralną wg Ch.Fairburna oraz terapię schematu gdyż te dwa nurty mają - co potwierdzają badania empiryczne - wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń odżywiania. O tym, co może Pani zrobić sama przeczyta Pani w książce "Jak przestać się objadać" Ch. Fairburna. Tam też znajdzie Pani informacje, jak układać jadłospis w zaburzeniach odżywiania orz jak wygląda terapia. W skrócie mogę powiedzieć, że powinna Pani wprowadzić regularny wzór odżywiania: 3 główne posiłki i trzy przekąski, gdzie przerwa pomiędzy nimi nie powinna być większa niż 3-4 godziny.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
www.zaburzeniajedzenia.com
www.integral.com.pl

Dzień dobry,

Podstawową metodą leczenia zab.odżywiania jest psychoterapia, czasem stosuje się farmakoterapię. Leczenie może Pani podjąć w formie ambulatoryjnej, bądź na oddziale szpitalnym specjalizującym się w leczeniu z.o - np.: Szp.Uniwersytecki w Krakowie, IPiN w Warszawie.

Witam serdecznie,

na podstawie opisanej sytuacji ciężko jednoznacznie zaproponować jadłospis. Przede wszystkim zalecam konsultacje u psychoterapeuty który będzie Panią wspierał w zmianie nawyków żywieniowych oraz wykonanie badań w celu wykluczenia ew niedoborów.

pozdrawiam
Małgorzata