Następstwa palenia marihuany

Witam! W wieku 16 lat paliłem marihuanę. Pewnego dnia dostałem lęków, że stan po użyciu nie chce mi przejść. Przyznałem się w domu i powiedziano mi, że pod wpływem lęków mam takie objawy i tak naprawdę nic mi nie jest. Stopniowo z tego wyszedłem i pomimo kilku powrotów (flashbacków), które ignorowałem i przechodziły po kilku dniach tak przetrwałem 10 lat i było względnie dobrze. Od kilku miesięcy mam powrót takiego stanu derealizacji. Występuje spontanicznie w ciągu dnia. Mam też nerwicę na przemian z derealizacją i chyba fobię społeczną (wszędzie jeżdżę samochodem, nie lubię mijać się z ludźmi). Faktem jest, że te stany mijają kiedy na przykład wkręcę się w rozmowę z drugą osobą, to tak jakbym na chwilę o tym zapominał. Staram się nie popadać w panikę, bo już kiedyś tego wyszedłem.

Normalnie wszystko kontaktuję i funkcjonuję (praca), nikt z moich znajomych nie podejrzewa moich przypadłości. Wydaje mi się, że przyczyną są lęki i nerwica. Czy powinienem iść do psychiatry czy psychologa? Boję się, że dostanę jakieś leki psychotropowe, po których będę lekko przymulony. Co powinienem zrobić? Zaznaczam, że w ciągu tych 10 lat przy dłuższej przerwie (2lata) myślałem, że jest po problemie, a jednak wróciło. Co powinienem zrobić?

Witam!

Pana dolegliwości mogą się nasilać i powracać co jakiś czas. Dlatego warto skorzystać konsultacji u specjalisty. Jeśli obawia się Pan, że lekarz przepisze wyłącznie leki, to może Pan na początek skorzystać z porady psychologa lub psychoterapeuty. Psycholog/psychoterapeuta nie ma możliwości przepisywania leków (chyba, że jest też praktykującym lekarzem psychiatrą). Jeśli okaże się, że wymaga Pan opieki psychiatrycznej, psycholog/psychoterapeuta powinien Pana skierować na taką konsultację. Polecam skorzystać z psychoterapii. Zarówno lęk fobiczny, jak i derealizację można leczyć za pomocą psychoterapii. W przypadku silnych lęków, które uniemożliwiają funkcjonowanie, stosuje się farmakoterapię. Natomiast w przypadkach, kiedy pacjent mimo odczuwanego napięcia, wykonuje codzienne czynności, może podjąć się terapii bez stosowania leków. Oczywiście takie decyzje są podejmowane przez specjalistę podczas bezpośredniej konsultacji. Psychoterapia zaburzeń lękowych jest skuteczna, a jej efekty trwałe. Warto jednak, żeby nastawił się Pan na pracę, która wymaga od Pana zaangażowania i systematyczności. Efekty mogą nie być widoczne po 1 czy 2 spotkaniach. Czasem ten proces jest dłuższy. Wszystko to zależy od indywidualnych czynników pacjenta oraz przebiegu zaburzenia. O wszystkim jednak powinien Pana poinformować specjalista w trakcie konsultacji. Proszę również pamiętać, że może Pan w każdej chwili zadać pytanie, które dotyczy Pan stanu psychicznego czy też przebiegu terapii. Sądzę, że warto rozpocząć pracę nad tym problemem, gdyż z czasem istnieje ryzyko nasilania się objawów i dezorganizacji Pana życia psychicznego, społecznego i zawodowego. Lęki często nawracają w trudnych sytuacjach i tego rodzaju model postępowania z czasem się utrwala, powodując tym samym kolejne trudności. Zwlekając z udaniem się na konsultację/rozpoczęciem terapii może Pan mieć coraz większe problemy zarówno z funkcjonowaniem w życiu, jak i z pozbyciem się dolegliwości. Pozdrawiam