Nastolatka chce schudnąć bez efektu jo-jo!

Zaczne od tego, że mam 16 lat i 153 cm wzrostu, prowadzę bardzo mało aktywny tryb życia, niemalęe siedzący [szkoła-dom-szkoła-dom...], nie mam czasu na jakąkolwiek aktywność, bo wracam do dmou późno. Pół roku temu byłam na diecie 500 kcal. Schudlam 11 kg w ponad mieciąc z wagi 58 na 47. Niestety nie wiedziałam jakie to może mieć skutki. Straciłam okres, młj poziom hormonow spadł diametralnie, musiałam chodzic do ginekologa i brać leki. Włosy wypadały mi garściami! Poza tym nie wiedziałam jak wyjść z diety. Nic wcześniej nie czytałam na ten temat i nie wiedziałam, że trzeba dodawać po 100 kcal tygodniowo. Zaczełam jeść normalnie słodycze i wszystko na co miałam ochote. Wróciłam do starych nawyków. Początkowo trzymałam wagę, ale po około tygodniu...miałam ogromne napady głodu! Byłam jak odkurzacz. Waga szła w górę, aź powróciła z nawiązką... Obecnie ważę 62 kg. Teraz na nowo chcę zacząć się odchudzać, ale zdrowo i bezpiecznie. Zastanawiam się nad dietą 1000 kcal. Myśle, że byłaby dla mnie odpowiednia. Zwłaszcza, że nie ćwiczę i moja aktywność fizyczna jest zerowa. Nie bede ćwiczyła, bo nie mam kiedy. Wiec pozostaje mi tylko dieta. Moje pytanie to: czy ta dieta pozwoli mi trwale schudnąć? Chciałabym ważyć około 40 kg, może mniej. Wiem, że to niedowaga, ale tylko wtedy będę wygladała tak, jakbym chciała. Czy gdybym np. zastosowala dietę 1500 kcal to już bym nie musiała wychodzić z diety? Gdybym wałyła mniej niż 40 kg (wzrost 153 cm), to moje zapotrzebowanie właśnie tyle, by wynosiło, więc już bym nie musiała wychodzić z diety i jeść juz tak do końca życia? A co jeżeli bym doszła np. do 45 kg i przestała chudnąć? Wówczas miłlabym zmniejszyć ilość kalorii np. do 1300 i już do kończ życia tyle jeść? Proszę o jakies rady... Muszę wiedzieć, bo jestem zagubiona:( Moja koleżanka jadła przez 2 miesiace po 100 kcal dziennie i jej się nic nie stało. Schudła strasznie dużo! Ma teraz idealną figurę 170 cm i 46 kg. Niedowaga, wiem. Ale wygląda idealnie! A jej się tylko okres spóźnił 2 miesiące. A ja. jedząc 500 kcal straciłam go na pół roku i musialam brać leki. Dlaczego tak jest? Teraz już nie biorę leków i okres mi wrócił, bo waga wróciła;/;/ nie chcę znowu chodzić do lekarza, dlatego chcę schudnąć bez efektu jojo i trwale. Na zawsze!
16 LAT ponad rok temu

Witam!

Wiem, że okres "nastu lat" to czas krytycznego spojrzenia na własną sylwetkę, ale powinnaś mieć na uwadze przede wszystkim swoje zdrowie. Niedobór masy ciała jest równie niekorzystny, jak jej nadmiar. Głodzenie prowadzi do pogorszenia funkcjonowania układu odpornościowego, gorszego gojenia się ran i innych niekorzystnych zmian w organizmie, także problemów hormonalnych, które jak wspomniałaś, dotyczą także Ciebie. Nie napisałaś czy udało się unormować problemy z miesiączką? To bardzo ważne.

Zapotrzebowanie energetyczne dla dziewcząt w Twoim wieku wynosi ok. 2500 kcal (przy umiarkowanej aktywności fizycznej). Nie powinnaś stosować diet odchudzających o kaloryczności mniejszej niż 1500 kcal. Pamiętaj, że Twój organizm ciągle się rozwija, podlega zmianom, rośniesz. Na to wszystko niezbędna jest energia i składniki odżywcze, stąd nie polecam Ci radykalnej diety odchudzającej, a na pewno odradzam głodówki.

Pozdrawiam serdecznie