Natrętne myśli dotyczące zdrowia

Witam, kiedyś byłem narażony na zarażenie wirusem hiv. Przebadałem się i wszystko jest ok. Od tego czasu mam obawy, że mogę się zarazić. Myśli te dręczą mnie cały czas. Ciągle mam wrażenie, że podjąłem jakąś ryzykowną sytuację. Boje się napić po kimś wody, czasami nawet podać ręki. Często dochodzą mi też myśli, ze mogę zapaść na inne choroby. Jak mam z tym sobie radzić skoro sam jestem świadomy że 99% obaw to brednie.

Po pierwsze - nabyć więcej wiadomości na temat chorób, których się Pan lęka. Im więcej się bowiem człowiek dowie, tym mniejszy stres przeżywa.
Po drugie jeżeli problem narósł do rangi lęku obsesyjnego, polecam podjąć współpracę z psychologiem (najlepiej poznawczo-behawioralnym) - terapia pomoże Panu przepracować swoje irracjonalne lęki i pomoże także nabyć techniki radzenia sobie z natrętnymi myślami o zdrowiu. Pozdrawiam.