Natrętne myśli i wyrządzaniu krzywdy

Witam. Mam 25 lat i chodze na psychoterapie. Mam pytania bo zmagam się z natrętnymi myślami (boje się że mogłabym kogoś skrzywdzić, coś sobie zrobić i inne myśli) i chce uzyskać odpowiedź do czasu następnego spotkania. T e myśli to natrętne myśli, których się boimy że to zrobimy? Czy może to tak na nas wpłynąć że komuś coś zrobimy lub zwariujemy? Czemu jeśli najdzie mnie myśl by samej się np. nie udusić ręką to mam uczucie ściskającego gardła i w myślach wyobrażam sobie to? Czy to umysł tak ma?

W większości natrętne myśli obrazują lęki i obawy. Znaczna większość zaczyna się i kończy w głowie, nie wchodząc w sferę aktywności i działania. Zależy to jednak od ich treści (realizowane są częściej myśli autoagresywne) Zachęcam do omawiania tego ze swoim psychoterapeutą.

Dzień dobry,
sednem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych jest właśnie to, że obrazy/myśli które w naszym umyśle się pojawiają naturalnie uważamy za groźne czy niebezpieczne - "skoro tak myślę to mogę to zrobić". To wywołuje lęk i próbę pozbycia się tych myśli - niestety im bardziej z tym walczymy tym częściej takie obrazy będą przychodzić bo tak działa ludzki umysł. Skoro myśli wywołują emocje i silną walkę to dla umysłu znak, że należy bardzo uważać na takie myśli - i wtedy nasz umysł staje się jeszcze bardziej wyczulony na podobne treści, szybciej będzie na nie zwracał uwagę i reagował. Nazywamy to błędnym kołem nerwicy. Możemy pomyśleć o wszystkim, myśli nie są faktami ale mogą wywoływać prawdziwe uczucia i stąd taka pani reakcja.
To bardzo ważne żeby omówić to na terapii. W przypadku nerwicy natręctw szczególnie pomocna jest terapia poznawczo-behawioralna.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki