Natrętne myśli o śmierci

Witam,mam pytanie ostatnimi czasy męczy mnie myśl o śmierci,i nie wiem co mam robić staram się o tym nie myśleć ale mi to nie wychodzi bo gdzieś w mojej podświadomości jest ta myśl. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Zwykle myśl o śmierci wywołuje w nas lęk i niepewność, dlatego staramy się tę myśl odsuwać. Z tym tematem niestety wcześniej czy później każdy z nas musi się zetknąć. Może zamiast uciekać od tematu warto się z nim zmierzyć, zadać sobie pytanie: Co dla mnie oznacza śmierć? Co w niej najbardziej mnie przeraża? Jak chciałabym przeżyć takie negatywne doświadczenie?
Jednak nasz umysł ma naturalną tendencję do skupiania uwagi na wątku, którego chcemy się pozbyć z naszej głowy. Dlatego lepiej przenieść uwagę na pojedyncze zagadnienie niż pozwolić myślom błądzić bez celu. Warto przerzucić uwagę np. na liczenie od 100 do 0 lub czytanie książki. Pozdrawiam
M. Prus

Witam, nie mam pewności, czy pod hasłem "myśl o śmierci" kryją się myśli samobójcze czy raczej jest tak, że od jakiegoś czasu temat śmierci, odchodzenia, umierania, w niedający się zignorować sposób, powraca i domaga się uwagi. W obu przypadkach proszę rozważyć kontakt z psychologiem/psychoterapeutą. Warto być może w procesie psychoterapii zadać sobie m.in. pytania: co zdarzyło się "ostatnimi czasy", że temat śmierci w tak wyraźny sposób daje o sobie znać; jakie emocje ze sobą niesie; jakie inne ważne "tematy" oddala; co, z jednej strony "zasłania" a z drugiej, z czym konfrontuje. Danuta Michalczyk

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Najwyraźniej w Pani podświadomości ta natrętna myśl o śmierci symbolizuje jakiś trudny problem.
Myśli o śmierci są częste, ale dla każdego znaczą co innego, w zależności od sytuacji. Może coś się dla Pani kończy, zaczyna, może boi się Pani coś stracić albo kogoś zranić....
Dopiero podczas terapii można dojść do osobistej przyczyny.

Proszę Pani,

Takie natrętne myśli, paradoksalnie wynikają z silnej potrzeby utrzymywania kontroli. Droga do uwolnienia będzie przebiegała poprzez rozluźnienie się, zrozumienie, że nie możemy mieć kontroli nad wszystkim. Cóż jeśli chodzi o lęk przed śmiercią, to wszyscy mu podlegamy, i w zasadzie jest on do pewnego stopnia właściwa reakcją emocjonalną. Jeśli uważa Pan, że to psuje Panu jakość życia, można skorzystać z konsultacji z psychologiem.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski