Natrętne myśli po urodzeniu dziecka

Witam, mam 31 lat i dwa miesiace temu urodzilam drugie dziecko. po 4 dniach od porodu, zaczeły sie niepokojace rzeczy, ktore trwają po dzis dzien. Zbyt mocno przejmuje sie wieloma rzeczami,. nawet zwyklymi glupotami o ktorych przelotnie pomysle. Mam lęki przed tym ze moje samopoczucie bedzie ciagle takie zle. Przez co mam mega doła i wtedy jeszcze bardziej boje sie ze z niego nie wyjde. Boje sie ze bedzie to trwac i nic sie z tym nie zmieni. Jakiego rodzaju leczenie Pan poleca? ZIola czy cos in
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Zaburzenia lękowe

Witam
Narodziny dziecka wiążą się dla kobiety z ogromnym wyzwaniem, a co za tym idzie - sporym stresem. I nie ma tu tak naprawdę znaczenia, czy jest się już doświadczoną matką, czy też nie. Opisywanie przez Panią objawy nie budziłyby większego niepokoju w początkowym okresie po porodzie, kiedy można by je było przypisać zachwianej równowadze hormonalnej. Skoro jednak od narodzin dziecka minęło 2,5 miesiąca, wskazana byłaby wizyta u specjalisty - najlepiej u lekarza psychiatry, który pokieruje Panią dalej. Osobiście zachęcam do spotkania z psychologiem, lub lepiej - psychoterapeutą. Być może Pani obniżone samopoczucie i lęk mają swoje uzasadnienie, którego jednak w obecnej chwili nie jest Pani w stanie dojrzeć? Proszę nie zwlekać i udać się po pomoc - zaburzenia depresyjne w okresie połogu to rzecz, z jaką zmaga się wiele mam. Życzę powodzenia i pozdrawiam.

0

Dzień dobry, myślę że zdecydowanie warto zgłosić się do lekarza psychiatry i/lub psychologa psychoterapeuty w celu dokonania diagnozy. Specjalista zaproponuje dalsze kroki postępowania. Istnieje wiele form pomocy dla matek: psychoterapia indywidualna, grupowa, grupy wsparcia. Pozdrawiam.

0

Witam,

opis Pani sytuacji może wskazywać na depresję poporodową. Być może powodem jej wywołania był poród. Nieocenione w takiej sytuacji są grupy wsparcia dla matek lub fora internetowe im dedykowane. Przy depresji poporodowej konieczna jest pomoc specjalisty psychologa, czasami przy współpracy z psychiatrą, który dobiera farmakologię. Psychoterapia połączona z farmakologią daje dużo lepsze rezultaty niż samo tylko stosowanie leków, które wpłyną na nastrój, ale nie rozwiążą wielu problemów związanych z pojawieniem się problemu. Zdarza się, że depresja tego rodzaju może minąć sama, jednak próba przeczekania problemu jest ryzykowna.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

0

Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty