Natrętne myśli utrudniające codzienne funkcjonowanie

Szanowni Państwo. Od jakiegoś czasu zauważyłam u siebie dziwne objawy, mianowicie wykonuję jakąś czynność np. zamykam drzwi, odchodzę kawałek dalej i zaczynam się zastanawiać czy na pewno to zrobiłam. Wracam więc sprawdzam, odchodzę i znów pojawia mi się to uczucie. Myśl, czy na pewno coś zrobiłam męczy mnie, aż powoduje ból brzucha. Coś podobnego przeżywałam kilka lat wcześniej choć nie tak intensywnie. Teraz bardzo utrudnia mi to normalne funkcjonowanie. Czego mogą być to objawy ?

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Opisane przez Panią zachowania mają charakter obsesji (nawracjące myśli) i kompulsji (przymusowe czynności). Tego typu stany mogą pojawiać się u zdrowych osób (każdy z nas doświadcza czasami uczucia, że coś mu umknęło, coś trzeba sprawdzić, szczególnie w sytuacjach stresujących). Jeśli jednak takie zachowania powtarzają się, powodują dyskomfort psychiczny i utrudniają codzienne funkcjonowanie, wskazane jest podjęcie leczenia. Podłoże objawów obsesyjno-kompulsyjnych jest zazwyczaj lękowe - ma charakter nerwicy. Zachęcam do wizyty u specjalisty - psychoterapeuty, psychiatry celem diagnozy i zaplanowania dalszej pomocy.

Dzień dobry,

tak jak Pani napisała, mówimy o natrętnych myślach. Zazwyczaj sugerują one wysoki poziom lęku u osoby ich doświadczającej, natomiast lęk ten może dotyczyć innych spraw niż temat tych myśli, innymi słowy jest to takie zastępcze martwienie się, gdzie pod spodem kryją się prawdziwie nas trapiące problemy. Aby to wszystko rozwikłać, wskazana jest psychoterapia, gdzie dochodzimy do wewnętrznych konfliktów wytwarzających obsesyjne myśli.

Pozdrawiam,
Aneta Fudała

http://gabinetpsychodynamiczny.pl/blog/