Naturalny sposób pozbycia się nadmiaru wody z organizmu

Dzień dobry mam na imię Anna i mam 36 lat Mój problem jest następujący od miesiąca chodzę na siłownię czy można w naturalny sposób pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Mam z tym związanych wiele utrudnień przede wszystkim puchną mi nogi i nie mogą włożyc butów, wszystkie zrobiły się za ciasne. Podobnie jest z palcami u rąk nie mogę zdjąć pierścionka i chyba będę musiała go przeciąć bo inaczej nie zejdzie z palca. Jest to dla mnie trochę dziwne bo chodząc na siłownie dużo się poce i wtedy sporo wypijam wody. Jak wobec tego mam pozbyć się tej wody z organizmu? Proszę o jakies wskazówki. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Nadmiaru wody z organizmu można się pozbyć paradoksalnie - pijąc czystą wodę mineralną. Zalecam wypijać około 1,5-2l wody/dzień w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu. Jeżeli organizm będzie prawidłowo nawodniony nie będzie robił rezerwy, zapasów w postaci płynów metabolicznych. Zrezygnuje Pani lub ograniczy do minimum kawę, colę i inne napoje zawierające kofeinę oraz czarną herbatę bogatą w teinę. Wymienione płyny działają odwadniająco podobnie jak alkohol. zalecam również ograniczyć spożycie soli, która także przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Witam, na jakiej podstawie diagnozuje Pani zwiększony poziom wody w ofganiźmie? Jeżeli jednak faktycznie tak proszę pić min 2,5 litra wody źródlanej oraz spożywanie natki pietruszki i korzeń selera każdego dnia. Beyer-Wygońska Sylwia.

Mgr Anna S Dietetyka

Witam, pytanie pierwsze - skąd pani wie, że zatrzymuje wodę? Robiła pani bioimpedancję? Jeśli tak i faktycznie wyszło zatrzymanie płynów, to musimy ustalić przyczyny jej zatrzymywania - niepicie wody, stresy, miesiączka, leki, choroby, hormony, stosowanie soli, picie kawy, herbaty, alkoholu. To wszystko może zatrzymywać płyny metaboliczne. Miesiączka potrafi zatrzymać do 2 litrów, ale organizm sam się wody pozbywa gdy okres się kończy. Aby pozbyć się reszty wody warto pić więcej WODY :) min. 1,5 litra, przepijać kawę i herbatę wodą, ograniczyć sól, kostki rosołowe, vegety i inne przyprawy z solą i glutaminianem sodu. Do tego warto jeść owoce i warzywa wodniste i bogate w potas - melony, arbuzy, truskawki, ogórki, pomidory, seler naciowy, papryka. Jeśli choruje pani na nadciśnienie czy tarczycę i przyjmuje leki, może być trochę ciężej, wtedy z reguły powinien być dodatkowo przypisany diuretyk. Warto tez wspomagać się ziołami - pokrzywa, melisa, które również pomogą z nagromadzoną wodą. Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

W normalnych warunkach nie powinno dochodzić do tzw. zatrzymania wody w organizmie. Zazwyczaj puchnięcie palców i kostek związane jest z różnymi schorzeniami i wszystkie wymagają dokładnej diagnostyki.

Puchnięcie nóg obustronnie, symetrycznie w okolicy kostek u nóg może być związane z chorobą serca, najczęściej z niewydolnością serca. W takich warunkach serca nie nadąża z pompowaniem krwi i w kończynach dolnych gromadzi sie woda. Po uciśnięciu, w miejscu gdzie doszło do ucisku, pozostaje ślad w postaci wklęśnięcie. Jako diagnostykę można wykonać niektóre badania krwi oraz echo serca. Należy leczyć chorobę podstawową, można włączyć leczenie farmakologiczne.

Inną chorobą związaną z obrzękami może być uczulenie. Do obrzęku może dochodzić od kilku minut, do kilku godzin aż do kilku dni po kontakcie z alergenem.

Inną przyczyną obrzęków są problemy z nerkami. Jest to np. kłębuszkowe zapalenie nerek, ale również inne schorzenia dotyczące nerek. Dochodzi do zatrzymania moczu w organizmie i zmian w częstości i ilości wydzielanego moczu. O obrzęku pochodzącym od nerek mogą świadczyć też tzw. worki pod oczami.

Kolejną przyczyną obrzęków jest zatrzymanie wody związane z cyklem miesiączkowym. Obrzęki pojawiają się w drugiej fazie cyklu miesiączkowego i ustępują po miesiączce. Odczuwa się ogólne obrzmienie ciała. Zalecany jest ruch, picie wody mineralnej i zmniejszenie ilości soli.

Obrzęki mogą być też związane z chorobami tarczycy, a konkretnie z jej niedoczynnością. Skóra jest sucha, TSH wysokie, występują zaparcia, obrzęki, depresja, spowolnienie ruchowe. Należy wykonać badanie TSH oraz badania fT3 oraz fT4.

Inne przyczyny obrzęków to przyjmowanie niektórych leków, w tym leków przeciwko nadciśnieniu, które blokują kanał wapniowy, leków z grupy NLPZ, kortyzonu oraz leków hormonalnych.

Proszę pić dużo niegazowanej wody mineralnej, około min. 2 L dziennie, unikać picia coca coli, kawy, herbaty. Poza tym znaczenie ma dużo ruchu. Można ograniczyć spożycie soli. Jeśli pojawiają się dodatkowe objawy, lub obrzęki nie ustępują, w takim wypadku proszę pilnie udać się do lekarza. Czasami obrzęki spowodowane być mogą groźnymi chorobami. Warto wykonać podstawowe badania krwi, z uwzględnieniem hormonów tarczycy oraz podstawowe badania moczu.