Nauka w wieku 21-lat

Mam 21 lat. Od pewnego czasu zastanawiam się, czy nie jestem już za stara na naukę. Cały czas myślę o powiedzeniu "nie nauczysz starego psa nowych sztuczek." Czy jest to prawda? Czy nauka później niż w dzieciństwie czy wieku nastoletnim ma sens? Jak to wygląda za naukowego punktu widzenia? Czy mogę się uczyć w wieku 20-30 lat? Nie ukrywam, że chodzi mi także o nadrobienie błędów młodości, jako że nie byłam wzorową uczennicą.

Witam. Ależ Pani wcale nie jest "starym psem"! Mózg zachowuje plastyczność bardzo długo - najnowsze badania pokazują, że można się - z dużymi sukcesami - uczyć nowych rzeczy nawet w wieku 70 i 80 lat. Prowadziłem zajęcia na uniwersytecie trzeciego wieku i z tamtego doświadczenia zostało mi wspomnienie, że pracowałem z umysłami bardzo chłonnymi. Być może to co przeszkadza Pani w uczeniu się, to mała wiara w siebie. Jeżeli tak jest (tylko Pani może to wiedzieć), to proszę rozważyć podjęcie psychoterapii. W Warszawie znajdzie Pani bardzo bogatą i profesjonalną ofertę w tym zakresie. Pozdrawiam.

nie jest Pani za stara. ciekawe stwierdzenie u tak młodej osoby...odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Dzień dobry!

Człowiek może, a wręcz powinien się uczyć w każdym wieku, bo to zwiększa i przedłuża okres jego sprawności. Bardzo wielu 21-latków studiuje lub uczy się w inny sposób i jest to okres bardzo dużej sprawności umysłu.
Rzeczywiście największa chłonność i szybkość uczenia się przypada na okres dzieciństwa. Jednak niezaprzeczalnym atutem osób starszych jest doświadczenie, dojrzałość myślenia, większa samoświadomość itp.
Wśród studentów wiele jest osób 30+, 40+, 50+.
Ważne jednak, co tak naprawdę jest dla Pani ważne. Czy lubi Pani naukę? Co chciałaby Pani osiągnąć w tym zakresie? Jakie są Pani potrzeby, cele, marzenia, plany?

Pozdrawiam!

Ja się uczę cały czas :). Ważne studia kończyłem po czterdziestce :)
Sprawa jest jasna :)
Pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Witam,
Wiek nie jest przeszkodą w nabywaniu wiedzy, uczeniu się, a efekty uczenia się są przede wszystkim zależne od koncentracji uwagi, motywacji, zdolności, zainteresowań i pamięci.Ważne jest to czego Pani szuka w nauce?, co chce Pani osiągnąć? Jakie ma Pani cele?.
Zatem to co Pani określa jako "nadrobienie błędów z przeszłości" w zakresie nabywania wiedzy itd jest jak najbardziej możliwe. pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji planów.
A.Aleksandrowicz