Nauka w wieku 21-lat

Mam 21 lat. Od pewnego czasu zastanawiam się, czy nie jestem już za stara na naukę. Cały czas myślę o powiedzeniu "nie nauczysz starego psa nowych sztuczek." Czy jest to prawda? Czy nauka później niż w dzieciństwie czy wieku nastoletnim ma sens? Jak to wygląda za naukowego punktu widzenia? Czy mogę się uczyć w wieku 20-30 lat? Nie ukrywam, że chodzi mi także o nadrobienie błędów młodości, jako że nie byłam wzorową uczennicą.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Co składa się na atrakcyjność?

Jakie czynniki wpływają na naszą atrakcyjność? Dlaczego niektórzy wydają się na pierwszy rzut oka interesujący? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o atrakcyjności.

Witam. Ależ Pani wcale nie jest "starym psem"! Mózg zachowuje plastyczność bardzo długo - najnowsze badania pokazują, że można się - z dużymi sukcesami - uczyć nowych rzeczy nawet w wieku 70 i 80 lat. Prowadziłem zajęcia na uniwersytecie trzeciego wieku i z tamtego doświadczenia zostało mi wspomnienie, że pracowałem z umysłami bardzo chłonnymi. Być może to co przeszkadza Pani w uczeniu się, to mała wiara w siebie. Jeżeli tak jest (tylko Pani może to wiedzieć), to proszę rozważyć podjęcie psychoterapii. W Warszawie znajdzie Pani bardzo bogatą i profesjonalną ofertę w tym zakresie. Pozdrawiam.

0

nie jest Pani za stara. ciekawe stwierdzenie u tak młodej osoby...odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

0

Dzień dobry!

Człowiek może, a wręcz powinien się uczyć w każdym wieku, bo to zwiększa i przedłuża okres jego sprawności. Bardzo wielu 21-latków studiuje lub uczy się w inny sposób i jest to okres bardzo dużej sprawności umysłu.
Rzeczywiście największa chłonność i szybkość uczenia się przypada na okres dzieciństwa. Jednak niezaprzeczalnym atutem osób starszych jest doświadczenie, dojrzałość myślenia, większa samoświadomość itp.
Wśród studentów wiele jest osób 30+, 40+, 50+.
Ważne jednak, co tak naprawdę jest dla Pani ważne. Czy lubi Pani naukę? Co chciałaby Pani osiągnąć w tym zakresie? Jakie są Pani potrzeby, cele, marzenia, plany?

Pozdrawiam!

0

Ja się uczę cały czas :). Ważne studia kończyłem po czterdziestce :)
Sprawa jest jasna :)
Pozdrowienia
Tomasz Furgalski

0

Witam,
Wiek nie jest przeszkodą w nabywaniu wiedzy, uczeniu się, a efekty uczenia się są przede wszystkim zależne od koncentracji uwagi, motywacji, zdolności, zainteresowań i pamięci.Ważne jest to czego Pani szuka w nauce?, co chce Pani osiągnąć? Jakie ma Pani cele?.
Zatem to co Pani określa jako "nadrobienie błędów z przeszłości" w zakresie nabywania wiedzy itd jest jak najbardziej możliwe. pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji planów.
A.Aleksandrowicz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty