Nawracająca grzybica pochwy - co ją powoduje?

  Witam, piszę w następującej sprawie. Rok temu przeprowadziłam się za granicę i od tego czasu borykam się z infekcjami pochwy. Wszystkie symptomy wskazywały na grzybicę - świąd, zaczerwienienie warg sromowych, ból podczas oddawania moczu i stosunku, biała grudkowata wydzielina, która wyglądem przypominała serek. Ponieważ przebywam za granicą i nie posiadam ubezpieczenia, wybrałam się do apteki i kupiłam lek o nazwie C*** - F***150, jednorazowa tabletka, która mi pomogła. Niestety infekcja nawróciła się trzykrotnie. Za każdym razem brałam tabletkę F*** i mi pomagała, jednakże po kolejnej miesiączce infekcja się nawracała. Ostatnio cierpię na suchość pochwy i wydobywa się z niej nieprzyjemny rybi zapach. Czy powinnam się tym martwić? Czy nawroty infekcji mogą być związane z dietą bogatą w cukry (mam słabość do czekolady)? Czy infekcja grzybicza może mieć coś wspólnego z problemami trawiennymi i wypadającymi włosami? Dziękuję za odpowiedź. Joanna

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opis Pani dolegliwości faktycznie wskazuje na etiologię grzybiczą zakażenia. Potwierdza to ustępowanie dolegliwości po zastosowanie flukonazolu.
Częste nawroty grzybicy wymagają jednak weryfikacji. Taki stan może być związany z:
-niepodjęciem leczenia przez Pani partnera (grzybica u mężczyzn nie zawsze przebiega z podobnymi objawami, zwykle przebiega bezobjawowo),
-Pani dietą (dieta bogata w cukry niewątpliwie sprzyja infekcjom grzybiczym - proszę jednak pamiętać, że cukry to nie tylko czekolada, ale i biały makaron, pieczywo i inne),
-nieprawidłową higieną miejsc intymnych,
-noszeniem nieprzewiewnej bielizny,
-stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, antybiotykoterapii i innych leków zmieniających biocenozę pochwy.

Wypadanie włosów i zaburzenia gastryczne raczej nie wiążą się bezpośrednio z tendencją do nawrotów infekcji układu moczowo-płciowego.

Ostatnio zaobserwowany rybi zapach jest typowy dla infekcji bakteryjnej. Grzybica zmienia środowisko pochwy i sprzyja nadkażeniom bakteryjnym i odwrotnie. W obecnej sytuacji wymagana jest wizyta u ginekologa, który potwierdzi rozpoznanie i rozpisze Pani antybiotykoterapię. Obawiam się, że metronidazol nigdzie nie jest dostępny bez recepty.

Pozdrawiam