Nawracające afty, a HIV

Witam, Bardzo często w jamie ustnej pojawiają mi się afty. Byłam w tej sprawie i lekarza rodzinnego. Zlecił podstawowe badania ale wyszlo ze wszystko jest w porzadku. Mialam robiony wymaz z gardła też nic kw wynikło. ostatnio zapisałam się do specjalisty od błon śluzowych jamy ustnej. Pani Doktor zasugerowała ze może mam HIV. Czy to możliwe ?

Przyczyn aft może być bardzo wiele m.in. stres, obniżona odporność, zmiany hormonalne, uszkodzenia mechaniczne błon śluzowych (zbyt mocne szczotkowanie, podrażnianie protezą lub aparatem ortodontycznym), alergia pokarmowa na konkretną grupę produktów lub składnik pasty do zębów, dieta bogata w produkty o kwasowym pH, niedobór minerałów i witamin w diecie (głównie wit. B12, żelaza, cynku czy kwasu foliowego) czy intensywna antybiotykoterapia. To prawda, że tendencję do nawrotowych aftoz mają również osoby cierpiące na choroby przebiegające z obniżoną odpornością np. białaczka, cukrzyca czy HIV. Nie można jednak od razu zakładać najgorszego. Najlepiej eliminować czynniki, które mogą wywoływać afty (wymienione wyżej) oraz obserwować, czy nastąpi powrót aft. Co do samego HIV, to dla pewności warto wykonać badanie w kierunku obecności wirusa – test może Pani wykonać prywatnie lub anonimowo i bezpłatnie w specjalnych Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych zlokalizowanych w największych miastach Polski.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl