Nawracające czyraki w okolicy odbytu i cukrzyca

witam serdecznie. moj maz leczy sie z powidu cukrzycy. bierze Metformax 2 razy dziennie. od kilku lat ma nawracajaca czyracznosc na posladkach w okolicach odbytu. stosuje masc ichtiolowa do okladow az wrzod peknie i po kilku miesiacach znowu nawrot. co nalezy dalej robic ? dziekuje

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane, nawracające czyraki to powikłanie cukrzycy. W celu profilaktyki występowania takich problemów Pani mąż przede wszystkim powinien dbać o prawidłowy poziom cukru we krwi oraz higienę okolic okolicy odbytu.

Przede wszystkim upewnić się, czy wyrównanie cukrzycy jest dobre - wykonać badanie hemoglobiny glikowanej i badać poziom cukru glukometrem. Jesli wyniki są podwyższone, to trzeba jak najszybciej zmodyfikować leczenie, a przede wszystkim usunąć wszelkie źródła cukru z diety.