Nawracające dyskopatie a zminimalizowanie ryzyka powstania nowych urazów

W maju 2015 r. miałam operację prawostronnej przepukliny w kr.lędźwiowym L5/S1. Niedawno zaczęłam pracę biurową wymagającą ode mnie długotrwałego siedzenia.Odkąd ją zaczęłam, zauważyłam, że podobne objawy do tych, które miałam przed dyskopatią prawostronną objawiły się w kr. lędźwiowym po stronie lewej.Czy możliwe, że tam również powstaje zwyrodnienie? Mam kręgosłup z tendencją do "uszkodzeń" w wyniku nawracających dyskopatii.Co powinnam zrobić, aby zminimalizować ryzyko powstania nowych urazów?

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
Najważniejsze są odpowiednio dobrane i wykonywane systematycznie ćwiczenia, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie "trzymające kręgosłup".
Ważna jest też profilaktyka czyli umiejętność poruszania się chodzenia a przede wszystkim siedzenie, schylania się , noszenia i podnoszenia przedmiotów czyli umiejętne wykonywanie czynności obciążających kręgosłup.