Nawracające epizody krwawienia z nosa

Szanowni Państwo, Moja córka, lat 3 i 2 ma powtarzające się ataki krwawienia z nosa. Przez jakiś czas krew leci kilkukrotnie w dzień oraz w nocy. Leci intensywnie przez ok 20 min. Takie ataki mijają, wracają po kilku miesiącach. Zrobiliśmy morfologię, czas protrombinowy, czas kaolinowo-kefalinowy, fibrynogen - wyszły w normie (zbyt niskie MPV 5.8 fL). Laryngolog i pediatra nie wiedzą dlaczego ataki się powtarzają. Pani laryngolog zaleciła nawilżanie nosa Nozoilem. Z góry dziękuję za pomoc
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przyczyn, z powodu których pojawia się krwawienie z nosa jest bardzo wiele. U dzieci najczęstszą przyczyną są mikrourazy np. powstałe podczas dłubania w nosie. Często także w wyniku awitaminozy lub uogólnionej choroby naczyń może dochodzić do przedłużających się krwawień. Krwawienie z nosa powinno zostać zatamowane, sprzyja temu położenie na nasadzie nosa zimnego kompresu. W leczeniu stosuje się kauteryzację lub zakłada się tzw. tamponady. Jednak to już kwestia otolaryngologa bądź chirurga. Doraźnie polecałbym stosować np Rutinoscorbin oraz preparaty zawierające wit. A i K. Ma on działanie uszczelniające naczynia.