Nawracające infekcje oskrzeli u 4-latka

Witam! Mam synka 4-letniego .Jak miał trzy miesiące zachorował po raz pierwszy na oskrzela. Od tam tej pory chorował mniej więcej raz na rok. Zawsze zaczynało się od kataru, który był mocno zielony i gęsty, nie do wydostania z nosa. Potem padało na oskrzela, dostawał antybiotyk i przechodziło. Jak skończył trzy lata poszedł do przedszkola i się zaczeło na dobre. Chorował co tydzień, aż w święta Bożego Narodzenia dostał zapalenia płuc. Jak wyzdrowiał, zrezygnowałam z przedszkola i było dobrze. W tym roku znowu poszedł do przedszkola i znów to samo - dwa tygodnie w domu i trzy dni w przedszkolu. Nie wiem, co robić. Za każdym razem ma coraz gorszy kaszel. Robione miał testy,  nic nie wyszło, badane migdały - też nic. Proszę o pomoc - może ktoś ma jakiś pomysł, bo ja już nie mam sił?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Tak częste zapalenia górnych dróg oddechowych mogą nasuwać podejrzenie kilku jednostek chorobowych. Próbowałbym wykluczyć na początek mukowiscydozę, wykonując badanie chlorków w pocie, następnie zaburzenia oczyszczania rzęskowego - czyli upośledzenie działania rzęsek, które usuwają wydzielinę z dróg oddechowych, a których dysfunkcja predysponuje do częstych infekcji. Czy występowały u synka inne infekcje - np. układu moczowego, biegunki infekcyjne? Zawsze w przypadku częstych zakażeń, należy liczyć się z pierwotnymi lub wtórnymi zaburzeniami odporności.

W każdym z tych przypadków potrzebne są szczegółowe, specjalistyczne badania, o które myślę warto zapytać pediatrę. Być może skieruje on do specjalistów, takich jak alergolog, pulmonolog, czy też do poradni zaburzeń odporności.